Znakowanie urządzeń za pomocą tabliczek znamionowych

Czym są tak naprawdę tabliczki znamionowe i po co one są potrzebne? Producenci różnego rodzaju maszyn, urządzeń a przede wszystkim elektronarzędzi, zobowiązani są do umieszczania na swoich produktach różnego rodzaju informacji o wytwarzanych, składanych i sprzedawanych produktach. Muszą tu się znaleźć szczególnie nazwa i model urządzenia, jego numer seryjny aby zidentyfikować producenta a nawet partię produktów, które były tworzone z tych samych podzespołów, rodzaje napięcia i natężenia potrzebne do zasilania lub generowane przez dane urządzenie oraz informacje o zachowaniu szczególnych środków ostrożności.

Znakowanie urządzeń czy tabliczka znamionowa?

tabliczki znamionoweWymienione powyżej informacje oraz inne bardziej szczegółowe możemy umieścić na urządzeniach po przez znakowanie takimi maszynami jak lasery lub wykorzystać o wiele prostszy i tańszy sposób, czyli użyć tabliczki znamionowe. Będąc producentem dowolnych maszyn i urządzeń możemy wskazane tabliczki produkować samodzielnie lub nawet zamawiać u wyspecjalizowanych w danej dziedzinie firmy. W pierwszym przypadku musimy ponosić koszty rozbudowy linii produkcyjnej o kolejne stanowiska tłoczące lub wypalające poszczególne tabliczki znamionowe. Natomiast w drugim przypadku wystarczy, że zaprojektujemy tabliczkę w odpowiednich wymiarach z odpowiednią treścią, wskażemy potrzebną ilość a całą resztą zajmie się firma zewnętrzna. W efekcie końcowym, po wyprodukowaniu danej partii tabliczek znamionowych otrzymamy je wszystkie gotowe do przytwierdzenia do naszych produktów końcowych. Tego rodzaju tabliczki możemy wykorzystywać nie tylko jako elementy obowiązkowe zawierające podstawowe wymagane informacje o produkcie, możemy na nich umieszczać inne bardzo ważne informacje, które powinny być zawsze dostępne i nie ulegać zniszczeniu podczas użytkowania sprzętu. Do takich informacji możemy przede wszystkim zaliczyć wszelkiego rodzaju instrukcje prawidłowego użytkowania lub nawet właściwego sposobu konserwacji. Dzięki takiemu działaniu użytkownik końcowy nie będzie miał problemów związanych z niewłaściwym działaniem naszych produktów.

Z pozoru nieważna rzecz, jaką mogła by być właśnie taka typowa tabliczka znamionowa, tak naprawdę może zawierać bardzo cenne i przydatne informacje zarówno dla użytkownika końcowego jak i samego producenta. Jeżeli chodzi o producentów to pozwala ona jednoznacznie określić konkretną partię urządzeń i zidentyfikować wady konstrukcyjny chociażby w przypadku reklamacji. Natomiast osoba użytkująca dane urządzenia nie musi sięgać do papierowych instrukcji aby uzyskać podstawowe informacje o warunkach działania danego sprzętu.