Zastosowanie rekuperatora w domowej wentylacji

Ogrzewanie to jedna z najbardziej chodliwych dziedzin dotyczących budownictwa. Pozwala ono utrzymać odpowiednio wysoką temperaturę w zimnych miesiącach, dlatego też jego posiadanie jest konieczne. Ważne jest jednak dobranie odpowiedniego rozwiązania, które będzie dawać ilość ciepła adekwatną względem funduszy włożonych w jej wyprodukowanie. Jeśli sytuacja ma się inaczej, to system jest niewydajny. Istnieją jednak rozwiązania, które umożliwiają zwiększenie wydajności.

Wykorzystanie nowoczesnej rekuperacji

RekuperatoryWentylacja to wbrew pozorom niesamowicie ważny element każdego domu. Często jest ona pomijana i wydaje się być kompletnie nieważna, co jednak jest ogromnym błędem. To właśnie ona często odpowiedzialna jest za nadmierne wychładzanie budynku, przez co jego wydajność cieplna stoi na bardzo niskim poziomie. Szczególnie widoczne jest to w starych budynkach, które wykorzystują wentylację grawitacyjną do granic możliwości, a ich ogrzanie wiąże się z ogromnymi wydatkami. Rekuperatory to nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia zaoszczędzenie nawet w starym i nieszczelnym domu. Działają one na zasadzie odzysku ciepła, dzięki czemu nie jest ono bezpowrotnie tracone wraz z wyrzuceniem powietrza na zewnątrz. Powietrze zbierane z wnętrze budynku przed opuszczeniem budynku przechodzi przez rekuperator, gdzie ten pobiera zgromadzoną w nim energię cieplną, a następnie przekazuje ją do powietrza czerpanego z zewnątrz budynku. Dzięki temu możliwe jest znaczne zredukowanie strat cieplnych występujących wewnątrz takiego budynku, a koszta związane z jego ogrzewaniem znacznie maleją. Nowoczesne rekuperatory posiadają wydajność odzyskiwania ciepła przekraczającą dziewięćdziesiąt procent, co jest wynikiem bardzo dobrym. Tak skuteczne przechwytywanie ciepła pozwala zredukować wydatki nawet o połowę, co potrafi być ogromną sumą pieniędzy. Rekuperator wymaga specjalnej instalacji do funkcjonowania, dlatego też konieczne jest jej wcześniejsze zainstalowanie. Zaleca się jej wykonanie na etapie konstrukcyjnym domu lub w czasie remontów, gdyż konieczne jest tutaj kucie ścian. Samą instalacje można wykonać podczas wznoszenia domu, ponieważ jej wykonanie jest bardzo tanie. Rekuperator można podłączyć w dowolnym momencie, a sam system w niczym nie przeszkadza.

Wiele osób decyduje się na tego typu rozwiązanie, dzięki czemu rekuperator można podłączyć kiedy się chce. Nie jest to sprzęt jakoś niesamowicie drogi, a zwraca się on stosunkowo szybko i pozwala mieszkać w zdecydowanie większym komforcie, gdzie zapewnia jakość powietrza na wysokim poziomie. Jest ono filtrowane na etapie czerpania, a zatem nie posiada ono większości zanieczyszczeń standardowo się w nim znajdujących takich jak chociażby smog.