Zasłony przeciwpożarowe i ich powłoki

Innowacje w materiałach budowlanych doprowadziły do ​​znaczących zmian w sposobie budowy i eksploatacji budynków. Rozwój rynku tkanin ogniochronnych, takich jak te stosowane w kurtynach przeciwpożarowych i kurtynach dymowych otworzył architektom i projektantom znacznie większą swobodę do prowadzenia innowacyjnego projektowania budynków i możliwości oferowania więcej otwartej przestrzeni. Zgodnie z specjalistami zaangazowanymi w rynek działających tkanin, warto śledzić rozwój i trendy na następny sezon jakie pojawią się w przyszłości

Przeciwpożarowe kurtyny dymowe materiałowe

materiałowe kurtyny dymoweTkaniny używane w kurtynach przeciwpożarowych oraz zasłony dymne przeszły długą drogę, odkąd dostrzeżono zagrożenia związane z produktami na bazie azbestu. Nowo opracowane materiałowe kurtyny dymowe powodują znaczące zmiany właściwości użytkowych tkanin ogniochronnych stosowanych w kurtynach przeciwpożarowych i dymowych, umożliwiając im pełnienie funkcji drugorzędnych, w tym izolację od ognia, ostatecznie opóźniając rozprzestrzenianie się ognia, aby umożliwić budynkowi bezpieczną ewakuację. Podczas gdy standardowe kurtyny przeciwpożarowe powstrzymują płomienie nie izolują przenoszenia ciepła. Kurtyny z powłokami ochronnymi mogą stanowić barierę termiczną, umożliwiając ludziom ewakuację z pobliskich obszarów, co znacznie rozszerza możliwości zastosowania tych barier. Większość tkanin ognioodpornych to tkaniny ze szkła i włókna szklanego, co oznacza, że ​​tkanina bazowa jest zasadniczo z włókna szklanego, nawiniętego jak nić lub przędza, a następnie tkana w różne wzory splotów, aby zapewnić różne wytrzymałości i giętkość, dzięki czemu jest idealna i łatwa do ukrycia w zasłonach przeciwpożarowych. Materiały te również nie będą się rozkładać, kurczyć, rozciągać, blaknąć ani co najważniejsze spalać. Jako tkanina podstawowa jest trudna w obróbce i montażu oraz uszyciu, dlatego stosuje się powłoki, aby uczynić ją bardziej stabilną i utrzymać tkaninę razem, aby ułatwić wytworzenie końcowego produktu kurtyny przeciwpożarowej. Różne sploty można łączyć z różnymi powłokami, aby zapewnić różnorodne właściwości materiału odpowiednie do szeregu zastosowań.

Zdolności adaptacyjne pozwalają aby tkaniny, które są wytworzone na zamówienie do konkretnych zastosowań lub systemów nie były w stanie zapewnić wymaganej giętkości i trwałości, dlatego zbadano o nowe kombinacje splotu, powłoki i opracowano odpowiednie rozwiązanie. Początkowo powłoki stosowane do stabilizacji i ochrony tkaniny bazowej były standardowymi przemysłowymi kauczukami syntetycznymi i tworzywami sztucznymi zmniejszającymi palność. Jednak problemy z wysoką gęstością dymu i potencjalną toksycznością gum i tworzyw sztucznych w przypadku pożaru doprowadziły do ​​zastosowania bardziej zaawansowanych powłok, takich jak poliuretany i silikony.