Zajęcia z ceramiki w przedszkolu

Każdy będąc rodzicem doskonale zdaje sobie sprawę jak ważne jest rozwijanie bądź wzbudzanie zainteresowań u dzieci. Pasja, którą dziecko odkryje będąc kilkulatkiem może się rozwinąć i stać się pasją na całe życie. Zainteresowania oraz predyspozycje, jakie dziecko nabędzie już bardzo wcześnie może zaowocować odkryciem swojego powołania. Sama znam takie przypadki, że  dziecięca pasja stała się podstawą do rozpoczęcia wymarzonej pracy w przyszłości.

Kreatywne zajęcia w przedszkolu

zajęcia ceramiczne w przedszkolachZnałam dziewczynkę, która już jako małe dziecko uwielbiała rysować, robiła to całym dniami, malując wszędzie i na wszystkim, poszła na studia graficzne i została wziętym grafikiem. Słyszałam też o chłopcu, który kiedyś uwielbiał gotować, a jako dorosły już mężczyzna został szefem kuchni z własną, dobrze prosperującą restauracją. Moja córka jest teraz w wieku przedszkolnym i właśnie stoimy przed wyborem zajęć dodatkowych. Obecnie oferta takich zajęć w przedszkolach jest bardzo bogata, nie to co kiedyś. Za moich czasów wybór był znacznie bardziej ograniczony. Najbardziej do gustu przypadły nam zajęcia ceramiczne w przedszkolach. Zarówno ja i moja córka jesteśmy właściwie przekonane, że będzie to dobry wybór. Już wcześniej zauważyłam, że przejawia ona zdolności manualne. Myślę, że zajęcia z ceramiką to bardzo dobry pomysł, aby miała okazje te zdolności rozwinąć. Muszę przyznać, że bardzo zainteresowało mnie co na takich zajęciach robią dzieci w przedszkolu, jak to wygląda, czy można to porównać do warsztatów ceramicznych dla dorosłych. Kiedy więc moja córka wróciła z pierwszych zajęć ceramicznych w jej przedszkolu, szczegółowo wypytałam ją co dokładnie robili i czy jest zadowolona. Odpowiedź trochę mnie zaskoczyła, bowiem nie spodziewałam się tak profesjonalnych zajęć dla dzieci, co jest oczywiście na plus. Na pierwszych zajęciach pani prowadząca warsztaty, która zajmuje się wykonywaniem naczyń ceramicznych zawodowo, na zamówienie opowiedziała historię ceramiki. I nie była to zwykła, nudna lekcja historii, ale wciągająca opowieść. Dlaczego tak sadzę? Ponieważ córka po powrocie z przedszkola opowiedziała mi bardzo szczegółowo dzieje i rozwój ceramiki.

Potem pani zapoznała dzieci ze specyfiką materiału, pokazała różne rodzaje gliny i powiedziała jaka jest najlepsza do konkretnych prac. Przyniosła też wykonane przez siebie rzeźby oraz naczynia, które były prawdziwymi dziełami sztuki. Dopiero potem dzieci miały okazję ulepić coś własnego. Pierwsza rzeźba była dowolna, dzieci same miały zdecydować co to miało być. Pozwoliło to na rozbudzenie wyobraźni dzieci. Każdy przedszkolak stworzył naprawdę oryginalne dzieła.