Zaawansowane drony sportowe

Sportowe i wyczynowe drony są często modyfikowane tak, iż niemal w ogóle nie przypominają pierwotnych modeli z których zostały skonstruowane. Takim zabiegom poddawane są przede wszystkim maszyny drużyn uczestniczących w zawodach i wyścigach, nie tylko w celu poprawienia ich osiągów ale również nadania maszynie indywidualnego, rozpoznawalnego od razu wyglądu.

Najnowocześniejsze drony wyścigowe

dron do wyścigów halowychNie wszystkie maszyny mogą jednak uczestniczyć w wyścigach na zamkniętych halach, na których obowiązują restrykcje wagowe i gabarytowe. Hale są bowiem często zbyt ciasne by można było w nich używać dużych, sportowych dronów. Niemal każdy dron do wyścigów halowych jest więc kompaktową maszyną wyczynową, bardzo często należącą do serii amatorskich, aczkolwiek zmodyfikowaną tak, iż w niczym nie przypomina pierwowzoru. Niektórzy zaprawieni operatorzy decydują się natomiast na zakup jednego z profesjonalnych modeli wyścigowych, aczkolwiek nawet takie maszyny są tuningowane i dopasowywane do preferencji właściciela, zwłaszcza pod kątem wyglądu. Tory halowe są najczęściej dość proste, choć organizatorzy niektórych imprez podnoszą znacznie poziom trudności toru, nie tylko dodając do niego wiele zakrętów, ale również i przeszkód do ominięcia. Drony wyścigowe, przeznaczone właśnie do konkurencji na torze zamkniętym są więc o wiele zwrotniejsze i znacznie bardziej responsywne. Fabryczne maszyny wyścigowe nadają się do takich konkurencji bardzo dobrze, choć zazwyczaj plasują się w górnych granicach regulaminu wagowego, więc jednym z pierwszych zabiegów jakim są poddawane jest wymiana obudowy. Skorupy z plastiku są zamieniane na profesjonalne, odlewane obudowy z wytrzymałego polimeru lub nawet włókna węglowego, nie tylko o wiele odporniejszego na uszkodzenia, ale również zapewniającego zauważalnie wyższy poziom ochrony elementów wewnętrznych drona. Nadają one również unikalnego wyglądu maszynie, zwłaszcza po przemalowaniu obudowy na kolory drużynowe. Maszyny są również modyfikowane wewnętrznie, przez wymianę śmigieł na warianty o profilu umożliwiającym błyskawiczne manewrowanie, oraz przez wzmocnienie silników.

Z racji iż konkurencje halowe odbywają się na stosunkowo niedalekim dystansie, modyfikacje często obejmują podwyższenie mocy drona kosztem pojemności baterii. Modyfikacje obejmują również wymianę silnika, choć z powodu bardzo niewielkich wymiarów maszyn wyczynowych, niemal niespotykane są wśród nich silniki spalinowe, popularne w gronie operatorów dużych i ciężkich dronów sportowych czy nawet użytkowych.