Witaminy niezbędne do prawidłowego rozwoju konia

Suplementy witaminowe i mineralne odgrywają ważną rolę w równoważeniu żywienia konia. Przy braku lub nadmiarze witamin u koni zaburzony jest metabolizm, a co za tym idzie normalne funkcjonowanie organizmu, co może spowodować, szybkie zmęczenie, słaby apetyt, osłabienie mięśni, problemy z oddychaniem, choroby skóry i wiele innych problemów. Zbilansowana dieta z wysokiej jakości witaminami sprawia, że ​​koń jest zdrowy i szczęśliwy.

Witaminy dla konia – ważne wskazówki

wysokiej jakości witaminy dla koniaZastanówmy się, jakich witamin potrzebuje koń. Są to witaminy A, D, E, K, grupy B, C, H, czyli biotyna. Również ważne są niezbędne makroelementy, jak wapń, fosfor, magnez, potas, sód, chlor czy siarka. Potrzebne są też pierwiastki śladowe, czyli żelazo, miedź, molibden, cynk, mangan i inne. Ilość tego lub innego pierwiastka zależy od wieku, pełnionej funkcji, poziomu wysiłku, kondycji fizycznej i aktualnego sposobu żywienia konia. Jeśli koń stoi i je w boksie, podawanie witamin jest dość proste. Zawsze można sprawdzić, czy koń zjadł witaminy, a jeśli tak, to ile. Jeśli koń jest na pastwisku, podawanie suplementów witaminowych i mineralnych staje się trudne, ponieważ konie jedzą w grupach i nigdy nie wiadomo, ile zjadł koń. W takim przypadku sensowne jest kupowanie tych witamin, które można podawać jako smakołyk z rąk. Wysokiej jakości witaminy dla konia dzielą się na dwie grupy – rozpuszczalne w tłuszczach i rozpuszczalne w wodzie. Rozpuszczalne w wodzie są wydalane z organizmu wraz z moczem, co oznacza, że ​​przedawkowanie takich witamin jest prawie niemożliwe. Nie oznacza to, że mogą i powinny być wprowadzane do diety w nieograniczonych ilościach. Na przykład witaminy z grupy B są syntetyzowane w jelicie grubym konia, a ich niedobór występuje tylko przy braku prawidłowego funkcjonowania jelit. Wprowadzenie do diety witaminy C to dość kontrowersyjna kwestia, ponieważ konie zwykle nie mają niedoboru tej witaminy, a dodatkowo witamina C jest bezużyteczna w składzie granulatu paszowego, ponieważ zapada się pod wpływem temperatury. Biotyna korzystnie wpływa na skórę i włosy, bierze udział w różnych procesach metabolicznych.

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – A, D, E, K są najważniejsze, ponieważ musi być dostarczana w wymaganej ilości do ciała konia z zewnątrz. Najważniejsza jest witamina E, która występuje tylko w zielonej żywności. Jeśli koń zjada zieloną trawę, suplementacja tej witaminy zwykle nie jest wymagana. Jednak przy wzmożonej aktywności fizycznej u koni sportowych powstaje wiele wolnych rodników i do ich neutralizacji wymagana jest zwiększona ilość witaminy E do ochrony tłuszczów w diecie.