Trwałe nagrobki z Torunia

Na pewnym etapie życia każdy z nas staje przed bolesnym faktem utraty osoby bliskiej. Jest to rzecz, na którą zazwyczaj nie jesteśmy przygotowani i trudno się temu dziwić. Po śmierci bliskiej osoby stajemy przed koniecznością podjęcia wielu ważnych decyzji. Jednym z najtrudniejszych momentów jest wybór nagrobka, który będzie nam przypominał o zmarłym przez długie lata. Wiele osób zadaje sobie pytanie, który kamień będzie najlepszym wyborem. 

Jaki nagrobek wybrać?

nagrobki ToruńPomniki nagrobne mogą być wykonane z przeróżnych materiałów takich, jak kamień naturalny, konglomerat kwarcowy czy lastriko. Kiedyś na polskich cmentarzach dominowała ta ostatnia opcja, obecnie dominuje kamień naturalny, który znacznie przewyższa inne materiały pod względem estetyki i trwałości. Przy zamawianiu nagrobka najczęściej brane są pod uwagę trzy rodzaje kamienia: granit, marmur i piaskowiec. W Polsce do produkcji nagrobków najczęściej wykorzystuje się granit. Kamień ten, ze względu na swoje pochodzenie,  jest surowcem bardzo trwałym. Nagrobki Toruń, granitowe cieszą się dużą popularnością z uwagi na ich odporność na zarysowania i wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Nie straszne im nieprzyjazne czynniki zewnętrzne takie, jak mróz lub kwaśne deszcze. Dzięki temu doskonale sprawdzą się w naszym klimacie i są w stanie przetrwać bardzo długi czas, często dłużej niż trwa pamięć o zmarłym. Decydując się na pomnik warto mieć na uwadze fakt, że kamień kamieniowi nierówny, dlatego warto uprzednio dowiedzieć się z jakim rodzajem skały mamy do czynienia. Wbrew często głoszonym opiniom, wykonanie nagrobka ze skały naturalnej wcale nie gwarantuje, że przetrwa on wieki. W naszym klimacie zdecydowanie odradza się wykonanie pomników z marmuru, który jest skałą wapienną, ulegającą pod wpływem wody i mrozu erozji. Za sprawą zmiennych temperatur i w kontakcie z zanieczyszczeniami, powodującymi kwaśne deszcze, nagrobki marmurowe już po dziesięciu latach przechodzą w opłakany stan. Oprócz granitu i marmuru do produkcji nagrobków stosuje się też piaskowiec.

Cena jest wypadkową następujących elementów: wymiarów pomnika, materiału wykonania, ilości zamieszczonych liter oraz wszelkich dodatkowych życzeń ze strony zamawiającego. Rozpiętość cenowa może może być znaczna i ciężka do określenia, zwłaszcza gdy mamy do czynienia nie tylko z pracą maszyn, ale i rzemiosłem artystycznym. W cenę nagrobka jest też wliczony koszt transportu na cmentarz oraz montażu. Zwykle jest też wliczony koszt wazonu i napisu na tablicy nagrobnej.