Sztuka malowana ręcznie

Malarstwo zawsze było uważane za bardzo cenny element wykształcenia. Do dziś mamy wiele pięknych obrazów malowanych ręcznie. W dawnych czasach malowani byli głównie ludzie zamożni, królowie i królowe. Portrety były wykonywane na płótnie, dzięki czemu miały lepszą trwałość i oddawały naturalne odzwierciedlenie. Artystyczne ikony ręczne możemy zaliczyć jako malarstwo tablicowe, których podkład składa się z drewnianych elementów, ceramicznych i metalowych. Najważniejsze żeby podkład był trwały, odporny i trudny do zniszczenia. 

Czym są ikony malowane ręcznie w malarstwie?

ikona malowana ręcznieW malarstwie można wyróżnić wiele metod malowania. Jedną z bardziej znanych i cenionych jest technika akrylowa. To właśnie ikona malowana ręcznie powstała dzięki tej metodzie. Najczęściej bywały malowane ikony takie jak Matka Święta, która została namalowana ręcznie. Materiał jaki wykorzystano w tym malowidle to przede wszystkim miedź srebrzona i złocona elektrolitycznie 24 karatowym złotem. Wykonanie takiej ikony trwa dosyć długo i aby mieć piękny obraz tą metodą musimy liczyć się z dłuższym oczekiwaniem na efekt końcowy. Tworzenie takich obrazów, portretów jest czasochłonne i wymaga dużego skupienia się malarza. Właśnie dlatego wielu artystów tego typu malowideł często zamykało się w odludnych miejscach i tam tworzyli swoje dzieła tak piękne, że każdy szczegół w nich został zaznaczony, każda rysa twarzy i zmiana na niej jest widoczna, tak bardzo że często ciężko było ja odróżnić od żywej postaci. Do dziś są zachowane takie proporcje przy tworzeniu obrazów techniką ikon. Wykonanie takiego obrazu metoda ikony, dzięki swej szczegółowości i tym że zawsze jest wykonana ręcznie cieszy się wysokim zainteresowaniem. Taki obraz stać się świetnym prezentem dla kogoś bliskiego. Jednak musimy stosunkowo dużo wcześniej sobie zaplanować zamówienie na taki portret, ponieważ czas oczekiwania może być długi. Z pewnością będzie to cenne dzieło w naszym domu i zajmie honorowe miejsce. Idealnie sprawdzi się w pokoju gościnnym.

Ikona malowania wymaga od nas precyzji i wielkiego skupienia. Może nie od nas samych, bo nie jesteśmy malarzami, ale od wykonawcy, wiec na pewno nie możemy narzucać mu presji czasowej. Zawsze powinniśmy na spokojnie i z możliwością dłuższej pracy pozostawić na wykonanie portretu malarzowi tyle czasu, żeby nie musiał się spieszyć, a na spokojnie mógł wykonać swoją pracę. Wtedy efekt jest piękny, bo wykorzystywany jest do tego celu wysokiej jakości nie tylko papier ale podkład, zdobienia i wszelkie ozdoby.