Szerokie spektrum wykorzystania opryskiwaczy

Rolnictwo to dziedzina rozwijająca się wbrew pozorom najszybciej, szczególnie jeśli spojrzymy na nie z punktu widzenia technologicznego. Większość czynności, która w minionym wieku wykonywana była ręcznie, dziś wykonywana jest przez bardziej lub mniej skomplikowane maszyny. Niemal w pełni zautomatyzowane rolnictwo pozwala na maksymalizowanie zysków przy niewielkim nakładzie pracy, a siła mięśni zastępowana jest przez pracę silników. Do jednej z ciekawych i bardzo użytecznych w rolnictwie maszyn należy opryskiwacz, służący do oprysków roślin uprawianych nie tylko na polu, ale także w sadzie i ogrodzie.

Opryskiwacz – rodzaje i miejsce zastosowania

opryskiwacz polowy ciąganyOpryskiwanie roślin to praktyka znana i stosowana od lat. Na rynku istnieje bardzo dużo nawozów w postaci płynnej, które właśnie podawane są roślinom poprzez opryski. Ale nie tylko nawozy podaje się w formie kropelkowej. Równie często, jeśli nawet nie częściej, opryskuje się rośliny środkami ochronnymi, które mają za zadanie walczyć ze szkodnikami lub leczyć pojawiające się choroby. Stosowanie do oprysków opryskiwacza pozwala na bardzo precyzyjne dozowanie użytego środka oraz daje pewność, że substancja dostanie się tam gdzie trzeba, w odpowiedniej ilości. Pamiętajmy, że do oprysków trzeba się odpowiednio przygotować. Stosowanie środków chemicznych wymaga użycia odpowiednich środków ochronnych dla własnego bezpieczeństwa. Warto także zwrócić uwagę na pogodę, która w dniu oprysków powinna być sucha i bezwietrzna. W innym wypadku użyty przez nas środek chemiczny zostanie rozwiany i nie dostanie się tam, gdzie powinien. W zależności od miejsca pracy opryskiwacze dzielimy na kilka grup. Na polu uprawnym sprawdzi się opryskiwacz polowy ciągany (zaczepiany), który do swojej pracy wymaga ciągnika. Opryskiwacz polowy ciągany mocowany jest do ciągnika za pomocą haka i w ten sposób jest ciągnięty po polu. Ten rodzaj urządzenia może mieć dysze ustawione zarówno w poziomie, jak i w pionie, dzięki czemu daje nam możliwość pionowych oprysków. Na polu bardzo często stosowane są także opryskiwacze zawieszane, które opryskują teren jedynie w poziomie.

Najbardziej wyspecjalizowane są opryskiwacze samojezdne posiadające własny napęd i jednostkę kierowniczą. Używane są najczęściej na ogromnych obszarach w profesjonalnych uprawach roślin. W sadach natomiast sprawdzają się opryskiwacze sadownicze, które służą do oprysków w pionie i poradzą sobie nawet z wysokimi partiami drzew i krzewów. W niewielkich sadach czy ogrodach można spotkać się z niewielkim opryskiwaczem naramiennym lub plecakowym ciśnieniowym, który do pracy wykorzystuje siłę naszych mięśni.