Srebrne pierścionki z kamieniami i bez

 

Biżuteria z różnych metali – takich jak brąz, złoto i srebro – znana jest ludzkości od tysiącleci. Uwielbiamy się stroić, pokazywać swój status społeczny poprzez ozdoby czy też nosić różnego rodzaju amulety, chroniące nas od złego. Biżuteria na przestrzeni wieków pełniła wszystkie te cele, często równocześnie. Do najpopularniejszych typów biżuterii niewątpliwie można zaliczyć różnego typu pierścionki, które stylem nie zawsze odbiegają mocno od tego, co obecnie można kupić w salonach jubilerskich.

Pierścionki wykonane ze srebra

proste pierścionki srebrneWśród różnych materiałów do wykonania pierścionków ważną rolę pełniło srebro. Z jednej strony jego błysk jest widoczny z daleka i zalicza się ono do metali szlachetnych, a z drugiej jest znacznie tańsze niż złoto, a więc o wiele powszechniej dostępne. Ze względu na niewielkie gabaryty pierścionków, osoby, które nie mogły sobie pozwolić na duże elementy biżuterii ze srebra, mogły posiadać wykonane z niego pierścionki. Obecnie można kupić nawet biżuterię posrebrzaną, która jest jeszcze tańsza niż ta z czystego srebra. Wśród różnych typów pierścionków, jakie wykonywano na świecie, warto zainteresować się tymi, które pojawiły się w Skandynawii w okresie ekspansji wikingów. Uwielbiali oni rozmaite błyskotki, a do tego ozdoby używali jako środka płatniczego. Mieli do biżuterii podejście bardzo praktyczne, dlatego większość pierścionków znajdowanych w Skandynawii miała regulowaną szerokość: aby pasowały na jedną osobę w różnych okresach jej życia albo po prostu na różnych właścicieli. W modzie były zarówno proste pierścionki srebrne, złote oraz brązowe, z ozdobnym splotem albo puncowane, jak i te bardziej skomplikowane. Miały one szerszą obrączkę, zwężającą się ku końcom, pokrywały je drobniutkie splecione druciki czy puncowane wzory. Najpowszechniejsze były pierścionki bez kamieni, jednak m.in. w Birce czy na Gotlandii znajdowano biżuterię z kamieniami. Wikingowie nosili oprawione karneole, granaty, ametysty i agaty. Były one dość powszechnie dostępne, wykorzystywano je więc do produkcji pierścionków, zawieszek czy brosz, a nawet kolczyków.

Obecnie w sklepach znajdzie się tysiące różnorodnych wzorów pierścionków, zarówno bardzo prostych, jak i takich z mocno skomplikowaną formą. Można kupić pierścionki z kamieniami i bez: jednym z częściej poszukiwanych typów pierścionków są złote z diamentami, które powszechnie uważa się za idealne na zaręczyny. Nie brakuje też pierścionków z mniej cennymi kamieniami, jak sztuczne szafiry, opale, a modzie jest także bursztyn oraz polskie krzemienie pasiaste.