Spryskiwacze przeciwpożarowe do zakładu przemysłowego

Natryski wodne są bardzo popularnym zabezpieczeniem przeciwpożarowym, aczkolwiek w zakładach przemysłowych niejednokrotnie okazują się dość niewygodne do wykorzystania. W niektórych przypadkach może okazać się iż ogień, wywołany zapłonem substancji lżejszej niż woda, nie może być nią ugaszony, lub też że zapalone substancje wydzielają toksyczne opary po kontakcie z wodą. Pod uwagę brana jest również różnica temperatur, i uszkodzenia, jakie może wywołać woda rozpylona na gorące elementy konstrukcji stalowych.

Przemysłowy natrysk przeciwpożarowy z chemicznym wkładem

natryski przeciwpożarowe do zakładuWodne spryskiwacze przeciwpożarowe są więc bardzo rzadkim widokiem w zakładach przemysłowych, a zamiast nich używane są znacznie nowocześniejsze, ale również i znacznie pewniejsze, zabezpieczenia przeciwpożarowe. Natryski przeciwpożarowe do zakładu przemysłowego najczęściej nie są zasilane wodą, a substancją która ma za zadanie odciąć dopływ powietrza do miejsc objętych pożarem. Jest więc znacznie skuteczniejsza w gaszeniu ognia niż woda, i może być używana do neutralizowania ognisk pożarowych które powstały po zapłonie substancji chemicznych czy też materiałów znajdujących się w pomieszczeniu. Nie wchodzi ona w reakcje z wodą czy jakimikolwiek innymi chemikaliami, nie przewodzi prądu, więc może być używana w pomieszczeniach w których znajdują się działające urządzenia elektryczne czy sprzęt komputerowy, oraz nie niszczy delikatnego wyposażenia, przede wszystkim papieru, tak jak woda. Niektóre odmiany piany gaśniczej mają również za zadanie pochłanianie temperatury z otoczenia, i zmniejszanie jej do poziomu bezpiecznego do przeprowadzenia ewakuacji czy działań mających na celu zneutralizowanie pożaru. Raz rozpylona, piana gaśnicza do spryskiwaczy może być bez trudu usunięta za pomocą dedykowanego rozpuszczalnika. Spryskiwacze które używają takiej piany są zwykle bardziej zaawansowane niż proste urządzenia gaśnicze do wodnych systemów przeciwpożarowych.

Mają one własne czujniki dymu i temperatury, więc włączają się tylko wtedy gdy w pobliżu zostanie wykryte otwarte źródło ognia. Nie marnują więc substancji gaszącej w przypadku powstania fałszywego alarmu lub też ognia który znajduje się w innym pomieszczeniu. Takie natryski są idealnym zabezpieczeniem do stanowisk pracy, pomieszczeń odlewniczych i podobnych miejsc z wysokim poziomem zagrożenia pożarowego. W zakładach przemysłowych są jednym z głównych zabezpieczeń, i zazwyczaj wspomagane są gaśnicami, mającymi taki sam wkład jak same spryskiwacze.