Słów kilka o saunie fińskiej

 

Rynek saun ma nam wiele do zaoferowania. Od tradycyjnej, znanej już rzymianom, sauny parowej zwanej także sauną rzymską, czy łaźnią parową, przez sauny suche, aż do nowoczesnych saun infrared. Każda ma swoje cechy charakterystyczne i każdy ma nam wiele pozytywnych cech do zaoferowania. Ostatnio jednak głośno zrobiło się o saunie fińskiej, a sama nazwa wiele na temat samego zabiegu nie mówi. Możemy się tylko domyślać, że ten rodzaj sauny może mieć coś wspólnego z Finami. Zapoznajmy się więc z nią bliżej.

Sposób działania i zalety sauny fińskiej

sauny fińskieJak już wspomnieliśmy nazwa pochodzi od Finów, ale wbrew pozorom to nie oni są protoplastami tej metody. Finowie w znacznym stopniu przyczynili się do rozpropagowania idei po całym świecie. Sauny fińskie często pojawiają się w ofercie kompleksu saun, jaki znajdziemy na terenie niejednego aquaparku. Bardzo często sauny towarzyszą kompleksom basenowym, więc z dużym prawdopodobieństwem zetkniemy się z nim wcześniej, czy później. Sauny fińskie różnią się od najpopularniejszej sauny parowej w kilku aspektach. Przede wszystkim sauna ta jest odpowiednia dla osób, które podczas korzystania z łaźni parowej mają duszności i ze względów zdrowotnych nie mogą korzystać z tego rodzaju zabiegów. Jest też ona świetną alternatywą dla osób, którym po prostu nie sprawia przyjemności przebywanie w dusznej atmosferze. Ta zaleta wynika z faktu, że sauny fińskie wykorzystują naprzemienne nagrzewanie i schładzanie pomieszczenia, a temperatura, którą możemy uzyskać osiąga 30 do 60 stopni Celsjusza, a więc niezbyt dużo, co wpływa na komfort z jej stosowania. Metoda działania sauny fińskiej ma wpływ na to, w jaki sposób oddziałuje ona na nasz organizm. Cykliczne zmiany temperatury powodują, że naczynia krwionośne naprzemiennie się rozszerzają i zwężają, co ma korzystny wpływ na stabilizację ciśnienia krwi. Takie zmiany temperatury przyspieszają przemianę materii, co sprawia, że sauny fińskie są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Wśród zalet należy wymienić także usprawnienie przepływu krwi, co wpływa na oczyszczanie organizmu z toksyn i procesy poznawcze.

Nie sposób wymienić wszystkie zalety, jakie niesie ze sobą korzystanie z sauny fińskiej. Te, które są najbardziej istotne zostały wymienione, Warto jednak podkreślić również tę najszybciej nasuwającą się i, mam nadzieję, najchętniej wykorzystywaną, jaką jest relaks. Relaks po ciężkim dniu w pracy, relaks po całonocnym tańcu na weselu, czy relaks po wyczerpującej sesji na studiach. Sauna fińska jest dobra na wszystko! Szczególnie przed nadchodzącym okresem przeziębień, ze względu na hartowanie organizmu, jakie nam oferuje.