Powszechne dodatki do olejów silnikowych

Oleje silnikowe występują w kilku odmianach. W zależności od silnika, warunków, w jakich się jego używa oraz zaleceń producenta, należy wybrać odpowiedni. Warto pamiętać o regularnej wymianie tego płynu oraz filtrów oleju. Dzięki temu silnik będzie w dobrej kondycji przez wiele lat oraz uniknie się dodatkowych kosztów napraw, czy też w ostateczności wymiany tego podzespołu, co generuje bardzo wysokie koszty.

Czy korzystać z dodatków do olejów silnikowych?

popularny dodatek do oleju silnikowegoIstnieje wiele rodzajów olejów silnikowych. Oleje wyprodukowane dla zaawansowanych technologicznie silników są pełne syntetycznych. Jeśli te oleje przechodzą rygorystyczne testy specjalne, a oznacza to, że mają lepszą, bardziej długotrwałą wydajność we wszystkich krytycznych obszarach, od wskaźnika lepkości do ochrony przed osadami. Płyną one lepiej w niskich temperaturach i utrzymują najwyższą smarowność w wysokich temperaturach. Te oleje są jednak drogie i nie każdy silnik ich potrzebuje. Półsyntetyczne oleje mają dawkę syntetycznego oleju zmieszanego z olejem organicznym i ogólnie są sformułowane, aby zapewnić ochronę dla nieco większych obciążeń i wysokich temperatur. Zasadniczo oznacza to, że są mniej lotne, więc odparowują znacznie mniej, co zmniejsza straty oleju i zwiększa zużycie paliwa. Są popularne wśród kierowców pickupów i SUV-ów, którzy chcą ochrony przed dużym obciążeniem. Są także dużo tańsze niż pełne syntetyki. Wraz z wiekiem pojazdu i przejechanymi kilometrami uszczelnienia wału korbowego mogą być utwardzone i stracić swoją elastyczność, przez co przeciekają, szczególnie w niskich temperaturach i mogą pękać. Oleje do aut o wyższych przebiegach opracowane są z kondycjonerami uszczelniającymi, które wpływają do porów uszczelek, aby przywrócić ich kształt i zwiększyć ich elastyczność. W większości przypadków uszczelki gumowe są zaprojektowane tak, aby puchły wystarczająco, aby zatrzymać wycieki. Popularny dodatek do oleju silnikowego to dobra opcja dla aut kilkunastoletnich, ponieważ zwiększają jakość oleju i poprawiają kondycję silnika.

Dodatki do olejów silnikowych powinny być dobierane z rozwagą. Warto jest zapoznać się z instrukcją samochodu i ocenić jego wymagania. Odpowiednie zmniejszą tarcie, zapobiegną korozji oraz oczyszczą silnik, lecz stosowane w zbyt dużych ilościach mogą także zaszkodzić. Warto o tym pamiętać, gdyż nowoczesne oleje silnikowe są zaprojektowane i produkowane tak, aby sprostać wymaganiom wszystkich silników dostępnych na rynku,  zarówno nowych, jak i tych starszych.