Pomiar jakości prądu

 

Na terenie dużych zakładów przemysłowych muszą być podejmowane działania, których celem jest uzyskanie wiarygodnych informacji na temat zachodzących tam procesów. Dane te mogą być następnie wykorzystane przy planowaniu przyszłych modernizacji czy inwestycji. Wszystkie odczytane parametry mają bowiem wpływ na kwestie związane z finansami czy wydajnością produkcji. Można tutaj wspomnieć chociażby o zapotrzebowaniu na media takie jak prąd, ciepło czy woda.

Energia elektryczna i jej parametry

jakość energii elektrycznejW związku z tym osoby odpowiedzialne za utrzymanie ruchu w zakładzie coraz częściej decydują się na instalację nowoczesnej aparatury kontrolno-pomiarowej, która umożliwia zbieranie wiarygodnych informacji. Kluczowym zagadnieniem jest jakość energii elektrycznej, która może wpływać na funkcjonowanie maszyn oraz rachunki. W zakładach montowane są analizatory parametrów sieci, które pozwalają na odczyt w czasie rzeczywistym wszystkich najważniejszych danych związanych z wielkościami elektrycznymi. Można tutaj wspomnieć chociażby wartość napięcia, natężenia prądu czy mocy czynnej, biernej oraz pozornej. Dodatkowo przy pomocy analizatorów można odczytać współczynnik mocy czy zawartość harmonicznych w przebiegu prądu oraz napięcia. W zależności od zapotrzebowania na terenie zakładu zamontowane mogą zostać urządzenia pomiarowe jednofazowe lub trójfazowe. Te drugie są przeważnie stosowane w dużych zakładach, gdzie do sieci podłączone są maszyny o dużej mocy. Warto wspomnieć, że śledzenie zmian parametrów daje możliwość sprawdzenia co dzieje się w obwodzie po załączeniu poszczególnych odbiorników. Może się bowiem okazać, że duża maszyna znacząco zaburza przebieg sinusoidalny co może wpływać na inne odbiorniki. Dodatkowo może ona wpływać również na częstotliwość tego przebiegu co w następstwie powoduje zmianę ilości obrotów wentylatorów czy silników.

Jak widać wszystkie wyżej wspomniane sytuacje mogą mieć poważne skutki. Właśnie dlatego tak ważnym jest zapewnienie dobrej jakości energii elektrycznej, która zasila poszczególne odbiorniki. W tym celu potrzebna jest aparatura kontrolno-pomiarowa, która umożliwi odczytywanie wyników w czasie rzeczywistym oraz ich przesył do baz danych. Na rynku dostępne już są takie rozwiązania. Kwestią decydującą jest rodzaj siedzi oraz dobór odpowiedniego urządzenia. Wszelkiego rodzaju potrzebną aparaturę można zakupić zarówno w punktach stacjonarnych jak i również przez Internet. W przypadku większego zapotrzebowania można również odezwać się bezpośrednio do producenta, gdzie możliwe jest otrzymanie atrakcyjnej oferty cenowej.