Ośrodki dla młodzieży – o walce z nałogiem

Nałóg jest rzeczą, która może wywrzeć negatywny wpływ na życie osoby uzależnionej. Mozna uzależnić się od różnych środków – zarówno od substancji takich jak tytoń i alkohol, jak i czynności jak np. hazard. Im dłuższy czas niepodjętej walki z uzależnieniem, tym cięższa jest konfrontacja. Uzależnienie wpływa na percepcję, dlatego proces leczenia powinien odbywać się pod czujnym okiem specjalisty.

Ośrodki uzależnień – publiczne czy prywatne?

prywatny ośrodek uzależnień dla młodzieżyOsoby między 16 a 19. rokiem życia są niezwykle narażone na negatywny wpływ ze strony rówieśników. Młodzieńcza ciekawość może wiązać się z chęcią zdobycia nowych doświadczeń. Wiele czynności wykonywanych przez młode osoby, może być szkodliwe. Problem pojawia się, gdy czynności zaczynają być powtarzane. Cykliczne spożywanie alkoholu lub palenie papierosów jest równoznaczne z uzależnieniem. Co należy zrobić, aby wygrać walkę? Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na środowisko osoby, która jest uzależniona. Jeśli środowisko jest toksyczne, należy odizolować osobę od takich jednostek. Przydatny może okazać się prywatny ośrodek uzależnień dla młodzieży, w którym pracują specjaliści nie tylko od opieki pedagogicznej, ale i od walki z nałogiem. W odpowiednim ośrodku, pacjent będzie poddany terapii. Wyróżniamy dwa rodzaje: terapię grupową oraz indywidualną. Sposób radzenia sobie z problemem jest określany przez ekspertów. Początkowo korzysta się z grupowej terapii, aby uświadomić choremu jego problem. Dalszy postęp leczenia będzie wiązał się z szczerą rozmową z terapeutą w cztery oczy. Psychika uzależnionej osoby może być podłamana, dlatego pacjent potrzebuje bliskiego kontaktu z rodzicami i przyjaciółmi. Każdy prywatny ośrodek uzależnień dla młodzieży posiada wyznaczonych fachowców, których zadaniem jest pomoc młodzieńcowi w walce z nałogiem. Istotną kwestią jest także odizolowanie pacjenta od środków, od których jest uzależniony. Z powodu wpływu nałogu na pracę mózgu, walka może być długotrwała. Nieleczony nałóg może wiązać się z toksycznym wpływem na umysł i ciało osoby, której problem dotyczy, Decydując się na wybór ośrodka, warto zwrócić uwagę na to, czy miejsce jest placówką prywatną czy publiczną. Podstawową różnicą jest czas przyjęcia, dostanie się do prywatnego ośrodka nie będzie stanowić większego problemu, natomiast rejestracja do ośrodka publicznego może wiązać się z czasem oczekiwania, którego niestety, nie posiada osoba uzależniona.

Młode osoby są wyjątkowo narażone na wpływ otoczenia. Aby walczyć z nałogiem, należy być świadomym swego problemu oraz skorzystać z pomocy bliskich. Nie każdy będzie miał na tyle dużo odwagi, aby zmierzyć się z przypadłością, jednak podjęcie próby jest pierwszym krokiem w stronę sukcesu.