Odzież dla odtwórców historycznych

Nie każdy rekonstruktor historyczny odtwarza postać zamożną, noszącą ozdoby ze złota i zdobione uzbrojenie. Większość początkujących odtwórców historycznych, jak również i ci którym z jakiegokolwiek powodu nie odpowiada przedstawianie bogatych postaci, pozostaje przy prostej, aczkolwiek funkcjonalnej odzieży, przydającej się zarówno podczas pracy w obozie jak i biesiad przy ognisku. Wbrew powszechnej opinii, najprostsze stroje wcale nie muszą wyglądać mało okazale.

Wczesnośredniowieczne stroje dla odtwórców historycznych

proste stroje ze średniowieczaUbrania średniowieczne szyte są zgodnie z oryginalnymi znaleziskami, przede wszystkim z wełny lub tkanin lnianych. Wełniany ubiór jest najbardziej rozpowszechniony, gdyż niemal wszystkie proste stroje ze średniowiecza były szyte właśnie barwionymi tkaninami wełnianymi. Stroje wełniane są przede wszystkim łatwe do barwienia naturalnymi metodami, bardzo wytrzymałe i sprawdzają się świetnie w każdej pogodzie, aczkolwiek zdecydowanie częściej noszone są w zimniejsze dni. Lniana odzież, natomiast, jest częściej elementem ubrania wyjściowego, gdyż len należał do materiałów droższych, często niedostępnych dla zwykłych mieszczan, więc i odtwórcy sięgają po odzież uszytą z takowego materiału rzadziej. Z racji iż tkaniny lniane bywają cienkie i przewiewne, więc znacznie lepiej nadają się na odzież letnią, oraz elementy bielizny, ale również używane są jako odzież robocza do pracy w obozie lub w kuźni. Z lnu tworzone są również obszycia do odzieży, aczkolwiek używane są przede wszystkim w ubraniach bardziej wystawnych. Odzież prosta nie różni się krojem od strojów dla postaci zamożnych, gdyż większość ubrań wykonywana była w średniowieczu bardzo podobnie, aczkolwiek pozbawiona jest obszyć czy ozdób. Tuniki i koszule są szyte w tak podobny sposób, iż niejednokrotnie mogą być mylone ze sobą, mimo dość odmiennego przeznaczenia. Można je odróżnić przede wszystkim kształtem kołnierza lub też obecnością, bądź brakiem, wycięcia, które występowało głównie w odzieży skandynawskiej i rzadko spotykane było w ubraniach zwykłych mieszczan.

Proste spodnie, na ogół dopasowane do sylwetki, są najczęstszym widokiem wśród odtwórców, podobnie jak niskie skórzane buty o bardzo prostym kroju, oraz owijacze z wełnianej tkaniny, spełniające rolę skarpet. Niektórzy odtwórcy decydują się również na kaptury, zastępujące czapki obszywane futrem i podszywane cienkimi materiałami, oraz na płaszcze, często nie będące więcej niż płachtami tkaniny bez żadnych widocznych ozdób czy wykończeń.