Odbojniki z tworzyw sztucznych

Problemy z parkowaniem zaczęły się już kilka dni po oddaniu budynków do użytku, a wielokrotnie słyszeliśmy identyczne skargi, dotyczące kierowców nie parkujących w wyznaczonych miejscach a tym samym utrudniających korzystanie z miejsc pozostałym mieszkańcom. Nie mieliśmy jednak funduszy na zamontowanie nowoczesnego systemu parkingowego, więc poprzestaliśmy na prostszych i tańszych rozwiązaniach, które jednak okazały się skuteczne.

Odbojniki do miejsc parkingowych

odbojnik parkingowyJednym z najbardziej skutecznych, a jednocześnie rzadko zauważanych akcesoriów, służących do regulacji zajętości miejsc parkingowych jest obecnie odbojnik. Jest to bardzo prosta i tania konstrukcja z tworzywa sztucznego, działająca na podobnej zasadzie do ograniczników prędkości, umieszczanych na jezdniach w celu uniemożliwienia przekraczania dozwolonej szybkości. Odbojnik parkingowy ma natomiast za zadanie wymuszenia zajmowania miejsca parkingowego w prawidłowy sposób, utrudniając lub wręcz uniemożliwiając wjazd na miejsce w sposób nieprawidłowy. Odbojniki przypominają nieco stopery drogowe choć są od nich znacznie mniejsze, zazwyczaj nie mając wysokości większej niż dziesięć centymetrów i dwa metry długości. Niemal każdy rodzaj odbojnika jest fabrycznie malowany w ostrzegawcze kolory, zazwyczaj intensywnie żółte lub czerwone pasy, bardzo często używane na drogach, które są doskonale widoczne dla każdego kierowcy, a dla zwiększenia widoczności niektóre warianty posiadają również odblaski, sygnalizujące położenie odbojnika znacznie wyraźniej w warunkach słabego oświetlenia czy też w nocy. Instalacja dowolnego rodzaju odbojnika jest dość trywialnym zadaniem, wymagającym użycia ręcznych narzędzi elektrycznych w celu stałego przytwierdzenia do podłoża, i może być wykonana w kilka minut, bez potrzeby angażowania pracowników budowlanych. Montaż nie wymaga praktycznie żadnych przeróbek czy modyfikacji miejsc parkingowych czy płyty parkingu.

Większość odbojników wykonywana jest z tego samego wytrzymałego tworzywa sztucznego, które służy również do odlewu ograniczników drogowych, aczkolwiek można również spotkać odmiany odbojników odlewane z gumopodobnego tworzywa, bardziej odpornego na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. Niezależnie od odmiany, zastosowanie odbojników pozwala na zminimalizowanie problemów z kierowcami którzy notorycznie parkują samochody w nieprawidłowy sposób, a tym samym utrudniają lub wręcz uniemożliwiają pozostałym kierowcom pozostawienie samochodów na wyznaczonym dla nich miejscu.