Nawozy wapniowe – jak stosować?

Dość szybko zrozumieliśmy, że musimy podejmować różne działania mające na celu utrzymanie dobrej jakości gleby. Pierwotnie te działania były oczywiście bardzo proste, bo przecież nasi przodkowie nie dysponowali zaawansowanymi technologiami czy urządzeniami pomiarowymi, do których mamy dzisiaj powszechnie dostęp. Poza tak zwaną trójpolówka powszechne było również stosowanie obornika pochodzącego od zwierząt. My jednak możemy naprawdę swobodnie posługiwać się nawozami granulowanymi, które mają w składzie mnóstwo różnych składników.

Ciekawostki o nawozie granulowanym do zboża

nawóz wapniowy granulowany do zbóżZacznijmy oczywiście od oceny składu chemicznego konkretnego nawozu. Musimy taki skład dopasować bowiem przede wszystkim do tego, czego najbardziej w konkretnej glebie brakuje. Nie zapominajmy jednak, że dobrej jakości nawozy również mogą w inny sposób wpływać na stan i jakość gleby. Nawóz wapniowy granulowany do zbóż jest tego znakomitym przykładem, ponieważ pod warunkiem właściwego stosowania przyczyni się do odkwaszenia gleby i stabilizacji pH. Ważne jest również to, że takie pozytywne efekty będą utrzymywały się przez całe lata. Bierzmy pod uwagę, to, że nawozy tlenkowe działają szybciej niż inne substancje dostępne na rynku. Żeby działały w sposób zgodny z pierwotnymi założeniami, nie musimy jednak podejmować nigdy jakichś specjalnych działań. Wystarczy bowiem, że dopasujemy dawkę wykorzystywanego nawozu do konkretnego pH gleby, które możemy przecież bez problemu zmierzyć. Kiedy mówimy o nawozie granulowanym, to zwracajmy uwagę również na szczegóły mniej oczywiste Chodzi tutaj między innymi o rozmiar poszczególnych granulek. Jest to o tyle ważne, że musimy ustawić różne szczegóły w maszynie do nawożenia. Istotny jest również czas wykonywania takiego zabiegu na polu. Tutaj jednak mamy naprawdę spore możliwości. Czegoś takiego nie powinno się wykonywać w środku zimy i wtedy gdy rośliny już rozpoczęły proces wegetacyjny.

Doskonałą okazją do tego, żeby nawozić, jest czas zaraz po żniwach, gdyż wtedy wszystkie substancje będą miały wiele miesięcy na to, żeby stopniowo wchodzić w reakcję z glebą. Oczywiście poziom reaktywności każdego egzemplarza może być inny i powinniśmy to zawsze bardzo precyzyjnie sprawdzić u producenta lub sprzedawcy. Innym dogodnym terminem jest tutaj czas wczesnej wiosny przed rozpoczęciem wysiewu konkretnych nasion. Informacje o nawożeniu wapnem granulowanym zboża warto dokładnie śledzić, bo można nawet na to uzyskać czasami różne bardzo atrakcyjne finansowo dopłaty.