Nawadnianie krok po kroku

Nawadnianie kropelkowe to bardzo interesująca metoda, która stanowi udogodnienie dla ogrodników. Pozwala zaoszczędzić czas, ale także wodę. Zasada działania jest prosta. Niemniej jednak, należy zwrócić uwagę na błędy, jakie są popełniane podczas instalacji tego systemu. Chociaż początkowo jego cena może się wydawać dość wysoka, w dłuższej perspektywie czasu naprawdę może się zwrócić. Jest to bardziej efektywny system dostarczania wody roślinom w odpowiedniej ilości.

Jak skutecznie nawodnić rośliny?

najlepsze kropelkowe systemy nawadnianiaSystem nawadniania nie jest niczym skomplikowanym. Polega na tym, iż transport wody odbywa się za pomocą taśmy lub linii kroplującej, na których są umieszczone kroplowniki (emitery), czyli otwory, które powoli dostarczają wodę do roślin. Podstawą systemu jest rura zasilająca, która łączy się z kroplownikami i mirkozraszaczami. Co ważne, wąż, którym podlewamy rośliny, nie musi mieć postaci typowego węża ogrodowego. Najczęściej jest to taśma kroplująca lub linia kroplująca, wyposażona w samoczyszczące się kroplowniki. Sam system nawadniania powinien być podłączony do filtra, ponieważ woda nie powinna być w żaden sposób zanieczyszczona. Linia kroplująca w ogrodzie to rozwiązanie warte rozważenia. Warto wiedzieć, że najlepsze kropelkowe systemy nawadniania sprawdzają się nie tylko na polach uprawnych, ale również w ogrodzie. To świetne rozwiązanie w uprawach warzyw i owoców, które najbardziej potrzebują dostawy wody. Nawadnianie truskawek, borówek czy wiśni, a także drzewek owocowych w odpowiednich ilościach może być trudne, z drugiej strony łatwo je przelać, a wtedy są bardziej podatne na gnicie. Poza tym system ten świetnie odnajduje się w nawadnianiu warzyw, między innymi pomidorów, ziemniaków, szparagów, czy też papryki. Co ciekawe, mniejsze instalacje, które posiadają zraszacz, stosuje się w ogrodach szklanych. Z kolei standardowy wąż kropelkowy odnajduje się przy pielęgnacji żywopłotów itp. System nawadniania kropelkowego ma bez wątpienia wiele zalet. To wygodny sposób, a co za tym idzie, oszczędność wody. Po pierwsze, podlewanie kropelkowe trafia bezpośrednio do roślin i nie podlewa przestrzeni między nimi. Na dodatek procesem można sterować w taki sposób, by indywidualnie dobrać ilość wody do konkretnej rośliny. Automatyzacja sprawia, że można planować prace ogrodowe zgodnie z cyklem podlewania. Dodatkowo rośliny nie są uzależnione od opadów deszczu. Podlewane są czystą i przefiltrowaną wodą, spływającą wprost do korzenia.

Cena nawadniania kropelkowego uzależniona jest od sposobu jego instalacji. Bez problemu można zakupić pojedyncze elementy bądź też wybrać profesjonalną firmę, która stworzy na nasze zamówienie indywidualny projekt nawadniania. Różnice w cenach są jednak wielkie. Często bywa tak, że kupno każdego osobnego elementu to jeszcze większa inwestycja niż skorzystanie z usług specjalistycznej ekipy. Warto pamiętać, że fachowcy nie tylko zainstalują sprawnie system, lecz także udzielą nam wielu rad, co do skutecznej pielęgnacji naszych roślin.