Najlepsze wyposażenie bezpieczeństwa do zadań na wysokości

Do prac wysokościowych wykorzystywane są bardzo zróżnicowane i niejednokrotnie powtarzalne systemy bezpieczeństwa i wyposażenia, gdyż wymogiem wielu firm jest konieczność zapewnienia pracownikom najwyższego poziomu bezpieczeństwa w trakcie pracy. Systemy wysokościowe są więc często o wiele bardziej rozbudowane niż wyposażenie alpinistyczne, i składają się z elementów i urządzeń niestosowanych podczas rekreacyjnej wspinaczki górskiej.

Sprzęt bezpieczeństwa do prac wysokościowych

bezpieczna praca na wysokości w warszawiePrace na wysokości różnią się od rekreacyjnej wspinaczki przede wszystkim koniecznością wykonywania zadań na kondygnacjach, czy to konserwacji i czyszczenia powierzchni, instalacji urządzeń czy też zadań budowlanych. Bezpieczna praca na wysokości w Warszawie wymaga więc zastosowania bardzo wielu systemów zabezpieczeń, mających na celu zapobiec powstaniu jakiegokolwiek wypadku w trakcie wykonywania zadań. Systemy wysokościowe składają się więc z lin nośnych, których zadaniem jest utrzymywanie pracownika na jednej wysokości, oraz okablowania transportowego, umożliwiającego poruszanie się pomiędzy kondygnacjami. Zabezpieczenia składają się z okablowania, które całkowicie uniemożliwia poruszanie się w poziomie, a jego głównym elementem jest stoper, który na stałe przymocowany jest do oporządzenia pracownika. W przypadku zbyt dużego obciążenia mechanizm stopera jest całkowicie blokowany, powodując zawieszenie na linie bezpieczeństwa. W najbardziej rozbudowanych systemach wysokościowych ilość stoperów i prowadnic lin jest zazwyczaj nie mniejsza niż trzy sztuki, umieszczone szeregowo. Liny nośne mogą natomiast być błyskawicznie wypięte dzięki szybkozłączkom, które zostały zapożyczone z wojskowych kamizelek oraz oporządzenia. Większość systemów wysokościowych wykorzystuje napęd elektryczny w formie wciągarki lub regulatora prędkości ruchu w celu ułatwienia poruszania się po linach. W przypadku jakiejkolwiek awarii owego urządzenia liny są całkowicie blokowane do czasu usunięcia usterki lub ręcznego odblokowania mechanizmu.

Nośne liny mogą być natomiast ręcznie zabezpieczone, po czym spełniają podobną do liny bezpieczeństwa funkcję. Coraz więcej nowoczesnych systemów wykorzystuje również szereg dodatkowych lin stabilizujących oraz stoperów, jeszcze bardziej podnoszących bezpieczeństwo pracy. Użycie takiego systemu nie tylko eliminuje możliwość powstania wypadków, ale również wpływa bardzo pozytywnie na nastroje załogi, mogącej pracować z bardzo nowoczesnym, sprawdzonym i bezpiecznym wyposażeniem.