Najlepsze deski na taras

 

Wiosna i lato to okres, w którym chętnie spędzamy czas na powietrzu. Już w starożytnym Egipcie oraz Rzymie popularnym miejscem przydomowego odpoczynku był taras. Planując taras warto uważnie przemyśleć, jakie materiały należy wykorzystać do jego budowy, tak by móc cieszyć się relaksem na świeżym powietrzu przez długie lata. W ciągu ostatnich kilku lat dużą popularność zyskały dzięki swoim właściwościom deski kompozytowe. 

Co warto wiedzieć o deskach kompozytowych?

deski kompozytowe producentKompozyt, z którego wykonuje się deski, powstaje z połączenia polimeru oraz drewna. Dzięki zastosowaniu osnowy z włókien drewna można cieszyć się ciepłem i estetyką, charakterystycznymi dla desek drewnianych. Jednocześnie polimer zabezpiecza włókna drewna przed wpływem czynników atmosferycznych i biologiczną degradacją wynikającą z ingerencji grzybów i szkodników. Deski kompozytowe mogą różnić się od siebie zawartością drewna, rodzajem wykorzystywanych tworzyw sztucznych oraz drewnianych (włókna drewniane lub mączka drzewna). Produkty najlepszej jakości mają zwiększoną zawartość drewna naturalnego. Jednak zbyt duża zawartość drewna, paradoksalnie wpływa negatywnie na trwałość desek – stają się one kruche i podatne na uszkodzenia. Najbardziej optymalne jest stosowanie około 50% drewna, czyli pół na pół z materiałami sztucznymi. Producenci desek chcąc wyróżnić się na rynku, dopełniają swoje produkty o dodatki poprawiające właściwości kompozytu. Jeśli interesują nas solidne deski kompozytowe producent oferuje nam różne ich powierzchnie. Dwie najpopularniejsze metody wykańczania to szlifowanie oraz szczotkowanie. Szlifowanie daje wybór sposobu odprowadzania wody. Natomiast powierzchniowe szczotkowanie desek, oprócz nadania estetycznej, nieregularnej faktury, ma również za zadanie nadanie antypoślizgowych właściwości powierzchni tarasu. System kompozytowy odporny jest również na działanie mrozu. Nie ma w nim łączeń klejonych ani fug, które mogłyby zostać uszkodzone przez działanie wody i niskich temperatur. Deski kompozytowe są bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych, grzybów i porostów oraz uszkodzenia mechaniczne, od paneli drewnianych czy ceramicznych.

Deski kompozytowe to idealny wybór dla osób, którym zależy na wyglądzie drewna, a jednocześnie oczekują wyższej jakości i gwarancji długiego użytkowania. Właściwości materiału, z którego wykonane są deski kompozytowe, przekładają się na długą żywotność powierzchni tarasu. Największą zaletą systemu desek kompozytowych jest brak konieczności konserwacji i impregnowania, które w przypadku naturalnego drewna jest kosztowne i pracochłonne. Czyszczenie i pielęgnacja są proste i nie wymagają większego wysiłku. Dzięki specjalnej technice barwienia, deski długo utrzymują świeżość koloru. Barwienie kompozytu odbywa się na etapie produkcji. Nie ma zatem konieczności malowania desek, które w przypadku naturalnego drewna musi być często powtarzane.