Monitor interaktywny – co to jest?

 

Jeżeli spojrzymy na monitor interaktywny, to możemy pomyśleć w pierwszej chwili, że jest to po prostu ogromny telewizor. W pewnym sensie takie skojarzenie jest prawidłowe, bo jego twórcy chodziło przede wszystkim o to, żeby stworzyć coś o imponujących rozmiarach, co będzie nadawało się do nanoszenia notatek czy innych tego typu czynności. Taka definicja mogłoby jednak sprowadzać monitor interaktywny do standardowej tablicy, a jego możliwości są znacznie większe. Chociaż zależą w każdym przypadku od konkretnego oprogramowania, które może być mocno zróżnicowane. Dlatego praca przy monitorach interaktywnych jest wygodna.

Co zyskujemy dzięki monitorom interaktywnym?

monitory interaktywneTakie monitory działają na zasadzie podobnej jak telefony. Z tym że wykorzystywana jest to inna technologia, bo dzięki niej ekrany mogą być dużo trwalsze, a także tańsze w produkcji, bo przecież to właśnie ekran telefonu jest jednym z droższych elementów tego sprzętu. Po to, żeby monitor interaktywny mógł nam z powodzeniem służyć całymi latami, producent montuje na nim specjalną nakładkę ze szkła hartowanego lub czegoś podobnego, która jest jednak założona w taki sposób, aby nie była widoczna. Przecież nigdy nie może pogarszać jakości obrazu. O jakości ekranu będzie świadczył pozytywnie również obraz, w kontekście tego, jak wiele różnych barw możemy na nim swobodnie zobaczyć. Przenosząc monitory interaktywne, przekonamy się, że są one wyjątkowo lekkie, co może być zadziwiające przy tak dużych rozmiarach. Producentowi zależało bowiem na tym, żebyśmy mogli je swobodnie wykorzystywać w różnych miejscach i dlatego umieścił tam z tyłu monitora uniwersalne rozwiązanie umożliwiające zawieszenie go na dowolnej wysokości. W tym kontekście niewielka waga tego wszystkiego ma znaczenie, ponieważ niektóre ściany nie mogą być przesadnie obciążone. Aluminium, z którego wykonano tę obudowę, ma jednak również tę właściwość, że będzie odporne na zjawisko korozji.

Nie przepuści przez siebie wilgoci oraz doskonale zabezpiecza nowoczesne układy przewodzące energię elektryczną i przetwarzające ją na konkretny obraz. Monitorowi interaktywnemu zawdzięczamy nie tylko możliwość nanoszenia różnych treści, ale również wyświetlania filmów, bo przecież nie ma problemu, żeby do takich monitorów podłączyć różne nośniki danych, a nawet komputer, bo są na rynku dostępne egzemplarze nawet ze wbudowanymi jednostkami centralnymi. Nawet takie egzemplarze nie będą się nagrzewały w czasie wielogodzinnej pracy. Działającego monitora praktycznie nie słychać.