Mobilny senior – rower elektryczny

Rowery elektryczne stały się popularne wśród seniorów, którzy chcą nadal być mobilni i aktywni. Zastanawiając się, co dać swoim emerytowanym rodzicom – warto właśnie wybrać rower elektryczny. Tak, jest to niedrogi i wygodny pojazd do podróżowania po mieście i kraju. W tym artykule dowiemy się, na jakie niuanse należy zwrócić uwagę przy wyborze i dlaczego rower elektryczny jest tak często wybieranym środkiem lokomocji wśród osób starszych.

Co rozważyć wybierając rower elektryczny?

rowery elektryczne dla seniorówPrzy wyborze należy zwrócić uwagę na czynniki indywidualne, wiek i kondycję fizyczną użytkownika. Wszyscy rozumiemy, że sześćdziesięcioletni mężczyzna planujący wyprawę na ryby w teren i osiemdziesięcioletnia kobieta, która pojedzie na rowerze elektrycznym do wiejskiego sklepu i pospaceruje z wnukiem, będą potrzebować zupełnie różnych modeli. Istnieją jednak ogólne informacje, na które należy zwrócić uwagę. Starszej osobie może być trudno wsiąść na rower z pełnowymiarowymi kołami i wysoką poprzeczką na ramie. Dlatego preferujemy modele bez górnej poprzeczki i z kołami o średnicy od dwudziestu do dwudziestu czterech cali. Aby zapewnić komfort jazdy, warto wybrać modele z szerszym, bardziej miękkim siedziskiem i dobrą amortyzacją. Rower elektryczny to ekonomiczna alternatywa dla samochodu. Seniorzy uwielbiają trójkołowce, ponieważ jazda jest cichsza niż na motorze i zapewniają możliwość ćwiczeń. Rowerzyści z nadwagą i z problemami z równowagą kochają je za dobrą stabilność, możliwość odrobiny ruchu w odpowiednim rytmie, możliwość włączenia silnika elektrycznego i powrotu do domu w każdej chwili. Rowerzyści z zapaleniem stawów bardzo cenią rowery elektryczne dla seniorów za możliwość włączenia silnika elektrycznego w razie potrzeby. Taki silnik elektryczny jest znacznie bardziej przyjazny dla środowiska niż samochód. Dodatkowo ma dużo miejsca na transport zakupów lub toreb z i do pracy. Po zakupie elektrycznego roweru trzeba podłączyć akumulator do gniazdka elektrycznego, aby go naładować. Ponieważ ładowanie może zająć dużo czasu nie warto tracić czasu.

Odległość, jaką rower pokonuje na jednym ładowaniu akumulatora, zależy od wagi i rodzaju terenu. Chcąc wybrać się w dłuższą podróż, lepiej najpierw warto wypróbować rower w pobliżu domu, aby mieć pewność, jaka jest wystarczająca moc baterii. Trzeba do tego kupić kask rowerowy, zwłaszcza jeśli jeździ się po ruchliwych drogach. Jazda na rowerze elektrycznym trochę różni się od jazdy na zwykłym rowerze. Zanim wyruszy się w drogę, warto trochę poćwiczyć.