Maseczka zmniejsza ryzyko zakażenia

Wiele badań dowodzi, że duża część osób zakażonych koronawirusem przechodzi chorobę bezobjawowo. Dodatkowo osoby, u których ostatecznie rozwinie się choroba, mogą rozprzestrzeniać wirusa, zanim pojawią się u nich objawy. Z tego powodu noszenie maseczki w przestrzeni publicznej, nawet wielorazowej wykonanej z tkaniny, ma sens. Nosząc maseczkę poza domem chronisz siebie i innych.

Czy maseczki z materiału chronią?

polecana maska z filtrem ffp3Jedno z badań z 2008 roku pokazało, że każdy rodzaj maseczki ochronnej, nawet maski wykonane z materiału, są w stanie zmniejszyć ryzyko zakażenia wirusem i ryzyko pojawienia się infekcji na poziomie populacji, w czasie epidemii grypy. Choć wyniki tego badania pokazują, że maseczki chirurgiczne zapewniają dwa razy lepszą ochroną niż maseczki wykonane z materiału, to jednak z punktu widzenia zdrowia publicznego, noszenie maseczek z materiału nadal zmniejsza stopień rozprzestrzeniania się wirusa. Maski wielokrotnego użytku mają przede wszystkim ograniczyć transmisję wirusa przez osoby, które przechodzą COVID-19 bez objawów lub u których objawy się jeszcze nie pojawiły. Tkanina, z której wykonana jest maseczka wielorazowa całkiem dobrze zatrzymuje ludzkie kropelki śliny i innych wydzielin, które tworzą się podczas mówienia, kasłania czy kichania. Dużym plusem maseczek wykonanych z tkaniny jest to, że możemy jej użyć wielokrotnie. Dobrze, aby maseczka wielorazowa była wykonana z grubszych i przewiewnych materiałów. Im grubsza warstwa materiału tym maseczka lepiej chroni nasz nos i usta przed drobnoustrojami. Maseczkę wielorazową powinniśmy regularnie prać i dezynfekować. Tylko tak maseczka będzie najlepiej nas chronić, a jej noszenie będzie dla nas bezpieczne. Jak każda maseczka ochronna, również i ta z materiału po pewnym czasie traci swoje właściwości ochronne. Jeśli maska podczas noszenia zaczyna być wilgotna, to znak, że należy ją zmienić. Kiedy planujesz dłuższy pobyt poza domem, dobrze byś miał przy sobie maseczkę zapasową. Wirus COVID-19 na różnych powierzchniach może przetrwać nawet do kilku dni. Z tego powodu, zużyta maseczka nie powinna mieć kontaktu z innymi przedmiotami. Aby uniknąć przenoszenia wirusa, zdjętą maseczkę schowaj do woreczka foliowego i szczelnie zamknij. Na maseczkach ochronnych producenci umieszczają różne symbole i oznaczenia, które określają stopień filtracji, długość użytkowania i zastosowanie. Dlatego jeśli planujesz zakup maseczki, zobacz co one oznaczają. Bez wątpienia najbardziej jest polecana maska z filtrem ffp3. Oznaczenie FFP1, FFP2 lub FFP3 na półmaskach filtrujących określa klasę ochrony maseczki. Litery FF to symbol części twarzowej maski, natomiast oznaczenia P1, P2 i P3 definiuje stopień ochrony filtra, przy czym P3 oznacza najwyższą klasę ochrony. 

Na początku noszenie maseczki może być niewygodne. Jednak to kwestia czasu aż się do niej przyzwyczaisz. Dużą zaletą maseczek wykonanych z materiałów bawełnianych jest to, że zapewniają swobodne oddychanie. Ich noszenie niejako przypomina nam o tym by nie dotykać twarzy rękoma, szczególnie w miejscach publicznych.