Kotwy do betonu ze stali

Wszystkie połączenia elementów konstrukcji wymagają od konstruktora szczególnej uwagi. Decyzje na temat tego, który rodzaj łączników wybrać powinny być podjęte w sposób bardzo przemyślany. Na dodatek, wszelkiego rodzaju połączenia oblicza się według konkretnych europejskich norm, z uwzględnieniem wszystkich współczynników bezpieczeństwa istniejących dla danej konstrukcji. Pomimo, że każde rozwiązanie jest inne, doświadczony konstruktor jest w stanie dobrać odpowiednie łączniki już za pierwszym podejściem.

Wytrzymałe łączniki do betonu

kotwy staloweNajczęściej wybierane przez konstruktorów są kotwy stalowe. Wybór pada właśnie na takiego rodzaju rozwiązania, ponieważ materiał, z którego są wykonane spełnia wszelkiego rodzaju normy. Wysokiej jakości stal konstrukcyjna jest bowiem bardzo wytrzymała na rożnego rodzaju obciążenia. Oprócz tego, że bada się ją na rozciąganie, to jeszcze na ścinanie i zgniatanie. Kotwy stalowe doskonale sprawdzają się więc w miejscach, w których zwykłe aluminium, drewno lub po prostu beton nie jest w stanie przenieść wszystkich występujących obciążeń. Sam proces wytwarzania kotew rozporowych jest bardzo skomplikowany i złożony. Tego rodzaju łączniki stalowe muszą bowiem spełniać bardzo dużo norm. Pracownicy zakładów przetwórczych muszą więc bardzo uważnie kontrolować cały proces. Największą uwagą jest obdarzony proces wykonywania stopu metalu z rożnego rodzaju dodatkami i domieszkami. Proces ten jest bardzo skomplikowany i poprzedzony wieloma próbami i badaniami. Dodanie do stali nieodpowiedniej ilości węgla lub innych domieszek może spowodować, że kotew będzie zbyt krucha lub miękka i nie spełni swojej roli w konstrukcji. Kiedy wykona się już odlew i odpowiednio wykończy śruby kotwiące, przechodzą one bardzo wnikliwy proces kontroli jakości. Podczas tego etapu jakiś procent łączników musi przejść odpowiednie badania, których finałem jest zniszczenie elementów. Wykonując kilka lub kilkanaście takich prób możemy w sposób bardzo dokładny określić wytrzymałość całej wyprodukowanej partii kotew.

Badania stalowych kotew oraz ich cały skomplikowany proces produkcji jest bardzo wnikliwy. Dzięki temu łączniki, które kupujemy w hurtowni lub zamawiamy od producenta są bardzo wytrzymałe i posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty, które potwierdzają ich jakość. Jest to bardzo ważne, ponieważ wszystkie elementy konstrukcyjne wbudowane w konkretną konstrukcję, muszą spełniać najwyższe normy w zakresie bezpieczeństwa. Tylko wtedy ich wbudowanie jest uzasadnione.