Jak wygląda prasa krawędziowa?

 

W przemyśle maszynowym, by wygiąć w odpowiednim kierunku blachę niekiedy trzeba się niemało natrudzić. Zdarzają się elementy trudne do wykonania za pomocą zwykłych narzędzi, dlatego wiele warsztatów posiada przystosowany do zadań specjalnych sprzęt. W wielu przypadkach należy zadbać o precyzję cięcia i zgięcia, dlatego warto polegać na maszynie dostosowanej do trudnych zadań.

Zalety automatycznej maszyny do cięcia blach

automatyczna prasa krawędziowaPrasa krawędziowa jest w stanie za pomocą stempla i położonego metalu na matrycy zginąć od góry wiele przedmiotów. Nie wszystkie urządzenia będą z tą samą siłą nacisku działały, dlatego najlepiej jest, gdy firma może operować kilkoma rodzajami pras. Różnią się one siłą nacisku oraz innymi parametrami, które warto poznać, by wiedzieć, co można zdziałać na poszczególnej prasie. Mimo że na ogół wszystkie urządzenia gnące wyglądają tak samo, automatyczna prasa krawędziowa nie zawsze jest wyposażona w dwie ramy tworzące literę C, choć jest tak przeważnie często. Do tego, w skład wyposażenia prasy wchodzi stół i ruchoma belka montowana u góry. Jej siła, długość robocza i tonaż są w stanie wykonać wiele profili i obrobić mnóstwo metalowych części. Nie bez przyczyny, wybierając odpowiadającą zakładowym potrzebom prasę w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na prasę mechaniczną. Jest ona zasilana za pomocą silnika elektrycznego i podawana do koła zamachowego, więc jej dokładność i szybkość w działaniu są cechami kluczowymi. W prasie hydraulicznej ma się do czynienia z dwiema zsynchronizowanymi ze sobą cylindrami, które mają za zadanie wprowadzić w ruch maszynę za pomocą przy użyciu prawa Pascala. To one poruszają górną belkę podczas pracy prasy i na niej spoczywa ciężar odpowiedzialności za działanie prasy. Efekt końcowy zależy także od umiejętności operatora maszyny, gdyż nie tylko odbyte szkolenia i zdobyte certyfikaty gwarantują najlepsze wykonanie usługi. Na szczęście, w dzisiejszych czasach możliwe jest dodanie laserowych czujników, które mają za zadanie korygowanie kąta, pod jakim jest gięta blacha i w ten sposób, niemal zawsze wychodzi odpowiednio zagięty kawałek blaszki.

Z blachy różnego rodzaju można wykonać wiele konstrukcji i jeżeli są dostępne nowoczesne rozwiązania, warto z nich korzystać. W ten sposób można znacznie przyspieszyć proces tworzenia danego elementu i sprawić, że na rynek trafi wiele przedmiotów znacznie szybciej i w lepszej cenie. To, na jakiej prasie będzie się pracowało, zaowocuje niezwykłymi formami możliwymi do wykorzystania przez inne firmy.