Jak walczyć z kleszczami?

Niestety od kilkunastu zmagam się z boreliozą. Chorobę tę wywołało ugryzienie mnie przez zakażonego tą bakterią kleszcza. Dziś przestrzegam wszystkich swoich znajomych przed tymi groźnymi dla zdrowia, a nawet życia insektami. Zawsze powtarzam, że należy z nimi walczyć na wszelkie możliwe sposoby i pamiętać o podstawowych zasadach zabezpieczania się przed wyprawami do lasów. Kleszcze znajdują się jednak nie tylko na wysokich drzewach, lubią bytować także w trawach, dlatego warto pomyśleć także o ich wyeliminowaniu z własnych ogrodów.

Skuteczne opryski na kleszcze

opryski na kleszczeIstnieje wiele sposobów na walkę z kleszczami, jednak z całą pewnością tylko jeden z nich jest całkowicie skuteczny. Badania dowiodły, że eliminacja populacji kleszczy lub znaczące ograniczenie ich siedlisk jest możliwe tylko z pomocą stosowania preparatów chemicznych. Chodzi oczywiście o opryski sezonowe, których dokonuje się najczęściej w miejscach publicznych, np. w parkach oraz na placach zabaw. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby takie działania prowadzić także na terenie własnego ogródka. Takie pomysły są zresztą coraz częściej realizowane. Należy jednak pamiętać, o kilku zasadach. Wszystkie opryski na kleszcze są skuteczne tylko wówczas, gdy wykonuje się je prawidłowo, a zatem zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotkach dołączonych do preparatów. Skuteczność płynów unieszkodliwiających te uciążliwe insekty jest różna i zależy w dużej mierze od składu danego preparatu. Ostatnie badania dowiodły, że najlepiej sprawdzają się substancje posiadające w swoim składzie glikol, a zatem związek umożliwiający poprawienie struktury mgły w taki sposób, aby mogła ona dotrzeć do nawet najmniejszych zakamarków danego terenu. Warto także pamiętać, że wszystkie opryski na kleszcze należy przeprowadzać tylko wówczas, gdy panują sprzyjające do tego warunki atmosferyczne. Najlepiej, aby był to bezwietrzny, a jednocześnie niezbyt słoneczny dzień. Oczywiście istotne jest także stosowanie odpowiedniej odzieży ochronnej, a zatem maski, kombinezonu oraz rękawic. Pamiętajmy zawsze o tym, że preparaty owadobójcze mogą być szkodliwe także dla nas, więc musimy do tematu oprysków podejść bardzo poważnie.

Eliminacja kleszczy, a także innych uciążliwych insektów (np. komarów i meszek) nie zawsze jest rzeczą prostą. Oczywiście możemy stosować różne naturalne preparaty, takie jak olejki eteryczne, jednak pomogą one nam jedynie na chwilę. Długotrwałe pozbycie się kleszczy jest możliwe tylko wówczas, gdy zastosujemy środki chemiczne. Chodzi przede wszystkim o płyny do oprysków. Można je nabyć w niemal każdym sklepie ogrodniczym i z powodzeniem stosować na terenie własnego podwórka.