Jak uzdatnić wodę ze studni?

Woda zasilająca instalację wodną w budynku, niezależnie od źródła musi spełniać odpowiednie normy, aby mogła być bezpiecznie użytkowana w gospodarstwie domowym. Uzdatnianiu podlega zarówno woda dystrybuowana przez wodociągi, jak i ta czerpana z własnego źródła. Różnica polega na tym, że w pierwszym przypadku za uzdatnianie odpowiada firma wodociągowa, w drugim zaś sam inwestor, czyli jej użytkownik.

Sposób na czystą wodę w domu

filtry uzdatnianie wodyLogicznym jest, że woda czerpana z własnej studni będzie wymagała filtrowania i uzdatniania, jeśli chcemy zaopatrzyć w nią domową instalację. Tutaj niebagatelne znaczenie ma rodzaj studni. Najwydajniejsze, ale za razem najdroższe w budowie są studnie głębinowe. Mimo wysokich kosztów inwestycji, jest to najlepsze rozwiązanie w sytuacji, kiedy studnia ma zaopatrzyć w wodę całe gospodarstwo domowe. Woda na dużych głębokościach, jak w przypadku studni głębinowych, nie zawiera zanieczyszczeń dostających się do gruntu z powierzchni, dlatego jej uzdatnianie jest dużo prostsze i bardziej opłacalne. Jeśli natomiast planujemy wykorzystywać wodę ze studni jedynie do prac ogrodowych i przydomowych porządków, wystarczy kilkumetrowa studnia kopana. Co prawda woda w niej jest na tyle zanieczyszczona, że jej filtrowanie staje się nieopłacalne, jednak może być z powodzeniem wykorzystywana do podlewania roślin. Jeśli natomiast planujemy filtrację i uzdatnianie pod kątem wody użytkowej, warto pomyśleć o tym już na etapie projektowania domu, ponieważ domowa stacja uzdatniania wody wymaga odpowiedniej przestrzeni i określonych warunków. Jeśli chodzi o filtry uzdatnianie wody może odbywać się na wiele różnych sposobów, w zależności od jakości wody i od naszych oczekiwań. Pierwszym krokiem jest szczegółowe badanie próbki wody, które pozwoli na dopasowanie rodzaju filtracji. Biorąc pod uwagę filtry uzdatnianie wody może polegać na jej zmiękczaniu, odmanganianiu, odżelazianiu, pozbywaniu się bakterii i mikroorganizmów. Za odpowiednią filtrację w stacji uzdatniania odpowiedzialne jest złoże filtracyjne umieszczone w kolumnie ciśnieniowej. Złoże to wymaga regularnej regeneracji, którą zajmuje się roztwór regeneracyjny umieszczony w oddzielnej kolumnie, która jest drugą częścią składową stacji.

Stacja uzdatniająca wodę w domu jest urządzeniem, które wymaga sporej przestrzeni, dostępu do źródła prądu, odpływu kanalizacyjnego oraz dodatniej temperatury. Wszystko to sprawia, iż najlepszym miejscem na zaplanowanie stacji będzie kotłownia lub pomieszczenie gospodarcze, o czym warto pomyśleć już na etapie projektu.