Jak uszczelnić turbosprężarkę?

Od dłuższego czasu miałem powtarzające się problemy z samochodem, a konkretnie jego turbosprężarką. Bardzo często musiałem bowiem wymieniać jej rdzeń i zastanawiałem się, co jej powodem tej powtarzającej się usterki. Jak się okazało, aby rozwiązać ten problem wystarczyło zadbać o właściwe uszczelnienie.

Czy uszczelki turbiny są drogie?

niedrogi zestaw uszczelek turboOd dwóch lat miałem bardzo często powtarzające się problemy z działaniem mojego samochodu, które wymagały wizyty w profesjonalnym warsztacie. Najczęściej mechanicy wymieniali tam rdzeń turbo na nowy, w którym rozwijała się korozja. Tak częsta konieczność wymiany tego elementu narażała mnie na znaczne wydatki. Wobec tego postanowiłem się poradzić znajomego mechanika, jak poradzić sobie z tym problemem. Znajomy powiedział mi, że niedrogi zestaw uszczelek turbo może całkowicie rozwiązać moje problemy z samochodem. Według niego, najczęstszymi przyczynami usterki rdzenia turbiny, są dostające się do niego zanieczyszczenia. Mogą to być zanieczyszczenia takie jak kurz i pył, ale także i zaschnięty olej napędowy czy też paliwo, które odkładając się w wewnętrznych częściach turbosprężarki, doprowadza do stopniowego rozwoju korozji. Dlatego też, jak wyjaśnił mi znajomy mechanik, jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest dokładne uszczelnienie wszystkich wewnętrznych elementów mojej turbiny. Według niego, szczególnie jest to istotne w rządu, gdy jeździmy samochodem po bardzo piaszczystych drogach, gdzie podczas jazdy emitowane są duże ilości zanieczyszczeń, mogących się bez trudu dostać do wnętrza turbiny i doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia. Z racji tego, że nie znam się na samochodach, postanowiłem się też dopytać, jaki konkretnie zestaw uszczelek do turbosprężarki mogę kupić. Znajomy wyjaśnił mi, że najważniejsze jest aby wybrany zestaw uszczelek pozwalał na kompleksowe uszczelnienie wszystkich elementów turbosprężarki. Pozostawianie chociaż jednego nieuszczelnionego elementu turbo może doprowadzić, że do rdzenia nadal będą się dostać zanieczyszczenia nawet pomimo używania wysokiej jakości uszczelek do uszczelnienia innych elementów turbiny. Bogatszy o taką wiedzę, postanowiłem dostosować się do wskazówek znajomego i zainwestować w kompletny zestaw uszczelek. Muszę przyznać że od tego momentu nie mam żadnych podobnych problemów z autem.

Każdy posiadacz samochodu wie, że są w nim zamontowane takie elementy, które mają bardzo duży wpływ na jego prace. Przykładem jest turbosprężarka, o której stan techniczny trzeba dbać ze szczególną uwagą. Odgrywa bowiem ona znaczną role w pracy silnika i kwestiach związanych z użyciem paliwa.