Jak działają rozsiewacze?

Dostarczenie nawozów roślin to bardzo ważna czynność, bo bez tego albo nie uda się osiągnąć zamierzonych efektów, jeżeli chodzi o wysokość plonów, albo po prostu stopniowo będzie dochodziło do naprawdę poważnych zdarzeń w postaci wyjaławiania gleby. Nie tylko sam nawóz decyduje jednak w praktyce o osiągniętych rezultatach, ponieważ bardzo dokładnie musimy wybierać również narzędzia, z których pomocą będziemy takie nawozy rozsiewali. Nie zapomnijmy nigdy również że dzięki dobrze przygotowanemu rozsiewaczowi to wszystko odbędzie się w zadowalającym tempie.

Jakie elementy znajdują się w rozsiewaczu

rozsiewacz kverneland - części zamiennePrzede wszystkim taka niezwykle cenna i praktyczna maszyna, jaką jest rozsiewacz, żeby mogła prawidłowo działać, musi mieć źródło napędu, którym jest w większości przypadków ciągnik. Dlatego też dla funkcjonowania tej maszyny kluczową rolę odgrywa wału, który przenosi napęd praktycznie bez żadnych strat. Wszędzie tam, gdzie dochodziłoby bowiem do ewentualnego tarcia, korzysta się ze specjalnych substancji nazywanych smarami. Wał przenosi napęd przede wszystkim po to, żeby rozpędzać do odpowiednich prędkości łopatki, bo to one odpowiadają za rozrzucanie nawozu w odpowiednich ilościach na dużą powierzchnię. Podobnie jak wał w przypadku zużycia można je po prostu dość swobodnie wymienić, bo wystarczy skorzystać z odpowiedniego klucza. Jeżeli chodzi o rozsiewacz kverneland – części zamienne, to także bardzo dobrze dopasowane śruby, bo bez nich przykręcanie elementów nie mogłoby się odbywać. W niektórych przypadkach wymianie mogą podlegać również konkretne części zbiornika na nawóz, ale coś takiego wymienia się niezwykle rzadko, bo obudowy są bardzo dobrze zabezpieczone przed działaniem przewożonych tam środków chemicznych. Mniej oczywistą, ale istotną częścią są również plandeki, dzięki którym możemy przykrywać nie tylko sam zbiornik, ale również dolne części, bo w czasie transportu ma to kolosalne znaczenie.

Części, o których mowa, występują naturalnie w różnych rozmiarach i wersjach, jeżeli chodzi o ilość wykonanych otworów. W rozsiewaczach w zależności od modelu mogą znajdować się także sita, bo to one sprawiają, że nawozy, które trafiają na glebę, mają podobne rozmiary. Wszystkie te części, które tutaj opisano, można kupować osobno i wymieniać, więc nikogo niech nie dziwi fakt, że jeden rozsiewacz może być użytkowany przez całe dziesięciolecia. Wiele z nich ma nawet systemy sterujące umożliwiające bardzo łatwe ustawienie konkretnej dawki i innych praktycznych szczegółów.