Jak działają panele słoneczne?

Panele fotowoltaiczne przekształcają darmową energię słoneczną w energię elektryczną. Jest on następnie przetwarzany z prądu stałego na prąd przemienny za pośrednictwem falownika, aby nadawał się do użytku domowego. Panele wychwytują energię słoneczną i przekształcają ją w prąd stały za pośrednictwem grup ogniw fotowoltaicznych. Składają się one z wielu warstw materiału półprzewodnikowego (zwykle krzemu). Kiedy światło dzienne pada na komórki, generowane jest na nich pole elektryczne.

Jak działają instalacje fotowoltaiczne?

poprawne instalacje fotowoltaiczne z BydgoszczyIm silniejsze nasłonecznienie, tym więcej wytwarzanej energii elektrycznej. Prąd stały nie jest używany w warunkach domowych, więc panele są podłączone do małego, ale bardzo wydajnego falownika, który jest sercem twojego układu słonecznego. . Zwykle jest instalowany w domu, chociaż dostępne są teraz wersje mikro, które pasują do tylnej części poszczególnych paneli. Jakiego rozmiaru panele słoneczne są potrzebne? Panele słoneczne są oceniane na podstawie ich wydajności w optymalnych warunkach (tj. Bezpośrednie nasłonecznienie w okresie letnim lub – aby uzyskać techniczne – przy pełnym nasłonecznieniu). Jest to wyrażone jako szczyt w kilowatach (kWp). W zależności od używanego systemu można spodziewać się zapotrzebowania na około 8 m2 powierzchni dachowej na kWp. Z reguły 1 kWp paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na południowym dachu na dobrym nachyleniu zapewni około 800-1 000 kWh energii elektrycznej rocznie. Będzie się to różnić w zależności od lokalizacji domu. Średnio konfiguracja 3,5 kWp może dostarczyć od 2800 do 3500 kWh energii elektrycznej – co odpowiada większości rocznego zapotrzebowania przeciętnego gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Ale nie spodziewaj się, że będziesz polegać na panelach przez cały rok. Jak wydajne są panele słoneczne? Jak można się spodziewać, produkcja jest najwyższa od maja do sierpnia i chociaż panele nadal będą dostarczać energię elektryczną zimą, prawdopodobnie dostarczą tylko 10% ich rocznej sumy w tym okresie. Dlatego  poprawne instalacje fotowoltaiczne z Bydgoszczy są niezwykle kluczowe.

Okres eksploatacji paneli fotowoltaicznych szacuje się na około 25 lat, ale falownik prawdopodobnie będzie wymagał wymiany przynajmniej raz w tym okresie. Możesz zmaksymalizować jego trwałość, upewniając się, że jest odpowiednio dobrany do konfiguracji i maksymalizuje produkcję energii elektrycznej. Bateria słoneczna będzie najbardziej korzystna, jeśli całą energię elektryczną zużyjesz poza godzinami dziennymi, na przykład do ładowania samochodu w nocy.