Jak dobrze wycenić mieszkanie?

Wiele osób obecnie planuje sprzedaż swojej nieruchomości. Często jest nią mieszkanie, przykładowo w bloku czy też w kamienicy. Podjęcie takiej decyzji skutkuje tym, że trzeba w jakiś sposób ocenić jego wartość. Trzeba przyznać, że nie zawsze jest to łatwa kwestia. Możemy bowiem nie do końca zdawać sobie sprawę z tego jaka jest cena rynkowa takich nieruchomości, jak na jej cenę wpłynie lokalizacja i sam jej stan. Poza tym czasem również nasze sentymentalne spojrzenie na nieruchomość może sprawić, że zechcemy zbyt mocno zawyżyć jej wartość. To natomiast sprawi, że trudno będzie nam znaleźć jakiegoś zainteresowanego nabywcę.

Fachowa pomoc w wycenieniu mieszkania

wycena mieszkań przez rzeczoznawcęBez wątpienia by dobrze i rzetelnie wycenić mieszkanie, trzeba nabyć nieco wiedzy na temat tego, jak działa rynek nieruchomości. Trudno jest wycenić coś „na oko”. Czasem można bowiem bardzo mocno się przeliczyć i ostatecznie kilka lat sprzedawać nieruchomość, bo nie będzie na nią żadnych chętnych. Tymczasem jak podejmujemy decyzję dotyczącą sprzedaży, to zazwyczaj od razu chcemy pozbyć się takiego lokum. Dlatego najlepiej jest zatrudnić do tego jakiegoś profesjonalistę, który rzetelnie dokona wyceny i powie nam, jakiej realnej sumy możemy się spodziewać. Obecnie powszechna jest wycena mieszkań przez rzeczoznawcę. Taka osoba zna okoliczny rynek, wie jak ustalić wartość nieruchomości i jakie rządzą w tej kwestii prawa. Oczywiście nie ocenia ona tego wszystkiego jedynie intuicyjnie, bazując przykładowo na jakichś zdjęciach. Wręcz przeciwnie. Wszystko jest wykonywane poprzez bezpośrednie oględziny, podczas których rzeczoznawca zaznajamia się z nieruchomością. Ogląda ją, patrzy czy nie wymaga ona żadnych remontów, dokładnie sprawdza także szkice dotyczące jej rzutu, metrażu itp. Taki fachowy ogląd sprawia, że rzeczoznawca jest w stanie idealnie wycenić nieruchomość. Oczywiście cena rynkowa nie zawsze jest ceną, za którą uda nam się taki lokal sprzedać. Niekiedy musimy ostatecznie nieco bardziej operować na liczbach, jeśli przez dłuższy czas nie ma żadnego zainteresowania. Taka cena podana przez rzeczoznawcę, jest jednak bardzo dobrą ceną wyjściową.

Wycena mieszkania często nie jest łatwym zadaniem i raczej nie jesteśmy w stanie podołać temu sami. Najlepiej jest zatem zatrudnić doświadczonego rzeczoznawcę, który dokona jej za nas. Wówczas będziemy mieć pewność, że faktycznie jest to cena rynkowa mieszkania, na której możemy bazować. Zazwyczaj za tą właśnie cenę bez trudu jesteśmy w stanie sprzedać swój lokal.