Idealnie ocieplone budynki

Kluczowy wpływ na uzyskanie właściwego komfortu termicznego pomieszczeń ma odpowiednie zaizolowanie oraz ocieplenie wszystkich przegród budynku. Niepoprawnie wykonane ściany konstrukcyjne, zbyt mała ilość materiałów izolujących na poddaszu, czy podłodze powodują, że roczne wydatki na ogrzewanie mogą sięgać astronomicznych sum.

Jak prawidłowo ocieplić budynek?

najlepsza izolacja termiczna do firmyUtrata ciepła przez niewłaściwie zbudowane przegrody sprawia, że marnowane może być ponad 70% energii przeznaczonej do ogrzewania domu. Zadbanie o dostateczny poziom izolacji termicznej wpływa zatem nie tylko na mniejsze koszty utrzymania domu, lecz także zapewnia wysoki komfort cieplny pomieszczeń. Istotne znaczenie dla poprawnego przygotowania przegród budowlanych mają rodzaj i grubość materiałów konstrukcyjnych oraz izolujących. Najlepsza izolacja termiczna do firmy to taka, w której materiał izolujący jest zamontowany od zewnętrznej strony przegród, co ogranicza ilość mostków termicznych i poprawia akumulowanie ciepła w ścianach. Wykorzystanie podczas budowy domu materiałów konstrukcyjnych odznaczających się wysoką akumulacją ciepła oraz niskim współczynnikiem jego przewodzenia umożliwia ułożenie mniejszej warstwy ocieplenia.  Decydując się na konkretne rozwiązania technologiczne warto zatem sprawdzić, czy grubość izolacji będzie spełniała swoje zadanie. Zastosowanie zbyt małej ilości materiału spowoduje, iż uzyskanie dobrego współczynnika przenikania ciepła okaże się niemożliwe. Natomiast położenie zbyt grubej warstwy izolacyjnej będzie nieopłacalne ekonomicznie – prawdopodobne różnice w stratach ciepła mogą być na tyle niskie, że inwestycja nigdy się nie zwróci. Znaczące straty ciepła przez przenikanie występują w przypadku podłóg na gruncie oraz fundamentów. Obowiązujące przepisy budowlane wymagają, by te przegrody konstrukcyjne miały współczynniki przenikania nie większe niż 0,45 W/(m2·K) dla budynków tradycyjnych oraz 0,15-0,20 W/(m2·K) dla domów energooszczędnych i pasywnych. Ściany konstrukcyjne, ze względu na swoją dużą powierzchnię, przyczyniają się do strat ciepła na poziomie nawet 30-35%. Taka ilość traconej energii powoduje, że – w trakcie sezonu grzewczego – źle ocieplony budynek bardzo szybko ulega wychłodzeniu. Osiągnięcie dobrej izolacyjności cieplnej ścian związane jest zarówno z grubością zastosowanej izolacji, jak i dokładnością wykonania oraz materiałami użytymi do budowy samych przegród. Szczególne znaczenie ma to w przypadku ścian jednowarstwowych. Wykonanie ich z materiałów ciepłochronnych pozwala na zastosowanie cieńszej warstwy, bądź nawet – teoretycznie – rezygnacji z warstwy ocieplenia. Beton komórkowy, beton keramzytowy z wkładką styropianową oraz ceramika poryzowana umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła U na poziomie 0,19-0,26 W/ (m2·K), co jest wartością zdecydowanie niższą od wymaganej prawem budowlanym U=0,30 W/ (m2·K). 

Spośród wszystkich metod ocieplania przegród pionowych najczęściej wykorzystywana jest metoda lekka mokra – warstwa wełny mineralnej lub styropianu przykrywana jest warstwą tynku, co pozwala na ocieplenie budynku i uzyskanie estetycznej elewacji. Osiągnięcie dobrych efektów umożliwia również metoda lekka sucha – materiał termoizolacyjny umieszczany jest pomiędzy drewnianym lub metalowym rusztem przytwierdzonym do ściany, pokrywany wiatroizolacją i wykańczany zewnętrzną okładziną (oblicówka drewniana lub winylowa). Metoda ta doskonale nadaje się do ocieplania domów o konstrukcji szkieletowej, a ponadto charakteryzuje się łatwością wykonania.