Flagi Polski – najlepsze okazje do ich eksponowania

Od pewnego czasu w Polsce obchodzone jest święto flagi państwowej. Jest to dzień, którego celem jest wyrażanie dumy z narodowych barw – idealny, aby wywiesić przed domem, w oknie albo na balkonie biało-czerwone chorągwie, proporczyki albo bandery. Wypada on 2 maja i oficjalnie nazywa się Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a ustanowiono go, aby umożliwić przeciętnym obywatelom kraju ukazanie radości z tego symbolu, a także popularyzować wiedzę o jego pochodzeniu. To ważny, choć jeszcze nie aż tak bardzo popularny, dzień.

Jak należycie postępować z flagami Polski?

flagi polskiW jaki sposób więc obchodzić to święto? Najważniejszy element to porozwieszane w całym kraju flagi Polski. To dzień, kiedy każdy ma prawo wyeksponować w widocznym miejscu swoją flagę, oczywiście czystą, niepodartą i odpowiednio traktowaną. Przepisy nakładają obowiązek szanowania flagi, choć należy bezwzględnie podkreślić różnicę pomiędzy flagą a barwami narodowymi. Ustawa określa dokładnie, że polska flaga to dwa poziome pasy o równej szerokości. Jeden, biały, umiejscowiony jest na górze, zaś drugi, czerwony, na dole. Koniecznie należy pamiętać o proporcjach, które określono w wymiarze 5:8. Zgodna z przepisami flaga nie może zawierać żadnych napisów ani obrazków, a co więcej – ta wykorzystywana w warunkach domowych, prywatnych absolutnie nie może zawierać godła. Flagi z godłem zarezerwowane są wyłącznie dla jednostek oficjalnie reprezentujących kraj za granicą, czyli placówek dyplomatycznych, cywilnych lotnisk i samolotów, kapitanatów portów oraz polskich statków morskich. Jest to bezwzględny przepis, którego łamanie przez osoby cywilne może wiązać się z konsekwencjami. Czego więc mogą używać zwykli obywatele? Przede wszystkim chorągwi zadbanych, to znaczy utrzymanych w stosownym do ważności tego symbolu stanie. Są one dobre na każdą okoliczność, nie tylko z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Pozostałe okazje to inne święta państwowe, zawody sportowe, a nawet uroczystości prywatne, których wagę chcemy podkreślić obecnością narodowych barw. Jest taka możliwość, warto więc z niej skorzystać.

Obywatele polskiego państwa mają prawo używać oficjalnych barw narodowych, a przy odpowiednich warunkach są do tego wręcz zachęcani. Z tego właśnie względu obecność flag jest mile widziana, jeśli tylko zachowane są przepisy dotyczące ich używania. Można również posługiwać się nieoficjalnymi barwami – na tych dozwolone jest nadrukowywanie napisów albo grafik, dlatego można w sposób dogodny dla siebie wyrazić wszelkie ważne wartości.