Ekonomiczne ogrzewanie na podczerwień

Odnowienie dworku wymagało zamontowania nowoczesnego systemu ogrzewania, choć bardzo szybko okazało się iż podciągnięcie ciągu grzewczego było w tym wypadku niemożliwe. Konstrukcja budynku uniemożliwiała wstawienie obiegu ciepłej wody grzewczej z racji bardzo dużej delikatności, a każde bardziej ekstensywne przeróbki groziły poważnymi uszkodzeniami ścian, mogącymi okazać się zbyt kosztownymi do usunięcia. Z racji iż dworek miał zostać hotelem wysokiej klasy, zastosowanie elektrycznych grzejników nie wchodziło w grę.

Najwydajniejsze grzejniki na podczerwień

promiennik ciepła elektrycznePodjęliśmy więc decyzję o zastosowaniu niestandardowego systemu ogrzewania, zamiast typowych urządzeń elektrycznych które nie były ani wygodne, ani też wydajne. Wybór padł na ogrzewanie podczerwienią, obecnie coraz bardziej popularne z racji wysokiej efektywności, ale również kompaktowych rozmiarów, umożliwiających zamontowanie grzejników dosłownie w każdym pomieszczeniu bez najmniejszych problemów. Żaden konwencjonalny grzejnik nie był bowiem tak mały jak przeciętny promiennik ciepła Elektryczne czy olejowe urządzenia były również bardzo prądożerne, generując bardzo wysokie koszty energii, dlatego też w porównaniu do grzejników na podczerwień okazywały się bardzo nieekonomiczne. Grzejniki działały tak samo jak światło słoneczne, nagrzewając przedmioty oświetlone promieniowaniem podczerwonym, a tak ogrzane przedmioty oddawały ciepło do otoczenia, znacznie szybciej i skuteczniej podnosząc temperaturę w pomieszczeniu. Promieniowanie podczerwone było całkowicie bezpieczne dla zdrowia, więc mogło być wykorzystywane bez żadnych przeszkód w obiektach hotelowych, takich jak nasz. Z racji iż wyposażenie hotelowe bardzo szybko nagrzewało się po kontakcie z promieniami słonecznymi, równie dobrze reagowało na działanie promienników. Grzejniki te mogły być używane zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych jak i użytkowych, jak również w łazienkach, choć do tych ostatnich przeznaczone były warianty posiadające doszczelnione obudowy oraz certyfikaty wodoszczelności.

W celu dopasowania grzejników do wyglądu i wykończenia pokoju w którym miały działać, wybraliśmy odmiany ze stylizowanymi obudowami, które przypominały obrazy bez ramy. Były one więc zarówno elementem dekoracyjnym jak i częścią systemu ogrzewania, nie psując wyglądu wystroju, aczkolwiek nadal spełniając swoje zadanie doskonale. Już od pierwszego uruchomienia systemu zauważyliśmy jego skuteczność oraz znacznie niższe koszty energii po ciągłym wykorzystywaniu grzejników.