Do czego służy przełącznik zarządzalny?

Jak zarządzać transferem danych w domowej lub firmowej sieci komputerowej? Można to zrobić na dwa sposoby. Jeżeli internet rozdziela się za pomocą routera to można skorzystać ze specjalistycznego oprogramowania, które jest do niego dołączone albo raczej zainstalowane w urządzeniu. Wystarczy połączyć się z routerem i ustawić przydział transferu dla każdego urządzenia korzystającego z sieci. Można również skorzystać ze specjalnego urządzenia do zarządzania siecią komputerową.

Przełącznikiem zarządzalnym można ustalić priorytety sieciowe

dobry przełącznik zarządzalnyJeżeli z domowej lub firmowej sieci internetowej korzysta bardzo dużo urządzeń to warto zainwestować w urządzenie nazywane switchem. Jest to specjalny rodzaj przełącznika, który służy do nadawania priorytetów sieciowych dla pojedynczych odbiorników korzystających z danej sieci internetowej. Wystarczy spojrzeć na to, w jaki sposób dzisiaj korzysta się z internetu w domach i mieszkaniach. Do rozdzielenia sygnału internetowego używa się najczęściej ze wspomnianych routerów. Do nich bezprzewodowo można podłączyć nawet do trzydziestu urządzeń. W przeciętnym domu korzysta się na co dzień z kilkunastu urządzeń. Jeśli nie skonfiguruje się priorytetów dla poszczególnych komputerów, telefonów czy tabletów to po jakimś czasie pomiędzy urządzeniami tworzy się konflikt, ponieważ każde urządzenie żąda dla siebie pełnego dostępu do zasobów transferu danych. Wystarczy zamontować w domowej sieci dobry przełącznik zarządzalny, żeby problem z konfliktem urządzeń wyeliminować. Do przełącznika można podłączyć każde z urządzeń z osobna, ale najczęściej podłącza się do niego specjalnymi przewodami routery. Czyli jeden sygnał sieci internetowej zamieniamy w ten sposób na kilka sygnałów. Dla każdego routera możemy nadać osobny priorytet dostępu do sieci. A wtedy do każdego routera możemy podłączyć maksymalnie po kilka urządzeń korzystających z internetu. Zastosowanie przełącznika sprawi, że zwielokrotnimy ilość sygnałów wi-fi w ramach jednego sygnału głównego do dostawcy internetu.

W dużych biurowcach, hotelach czy w miejscach publicznych można korzystać z internetu bez ograniczeń. Jednak sygnał internetowy rozdzielany jest wcześniej za pomocą przełącznika zarządzalnego. Taką samą technologię można zastosować w domu i w mieszkaniu. Dzięki temu poszczególnym urządzeniom lub grupie urządzeń można nadać odpowiednie priorytety w dostępie do sieci. To ogranicza prawdopodobieństwo konfliktów pomiędzy urządzeniami. Jeśli sieć jest odpowiednio skonfigurowana to każde urządzenie korzysta z określonych zasobów transferowych.