Dlaczego warto przekazać 1 procent podatku?

Każdy z pewnością niejednokrotnie słyszał jedną z kampanii fundacji, która ma na celu zachęcić do przekazania 1 procenta podatku na określony cel. Mimo że takie akcje organizowane są każdego roku już od dłuższego czasu, to wciąż mało osób decyduje się przekazać pieniądze na szczytny cel. Jest wiele powodów, dla których warto wspierać wybrane przez siebie fundacje, czy to te, które wspierają chore dzieci, czy te, które zajmują się ratowaniem zwierząt lub środowiska. Każda pomoc jest na wagę złota.

Czy 1 procent podatku to dużo?

przekaż 1 podatku na fundacjęKażdego może spotkać w życiu zła sytuacja zdrowotna, finansowa lub rodzinna i wówczas można zawsze liczyć na pomoc wielu fundacji, które zajmują się szeroko pojętym wsparciem — organizowaniem zbiórek, angażowaniem wolontariuszy lub innymi zadaniami. Jednak w dużej mierze ich skuteczność zależy od dobroci innych osób. To jest właśnie jeden z powodów, dla którego warto wspierać takie organizacje — aby zrobić coś dobrego dla innych. To wyłącznie od osoby wypełniającej formularz zależy, którą z fundacji zdecyduje się wybrać. Sama procedura jest bardzo prosta, gdyż w swoim rocznym rozliczeniu z Urzędem Skarbowym wystarczy wpisać KRS wybranej fundacji. Spis organizacji, które mogą pobierać takie świadczenia, jest dostępny na wielu stronach internetowych. Hasło „przekaż 1 podatku na fundację” wiąże się również z możliwością pokazania innym dobrego przykładu. Dla większości organizacji charytatywnie zapewniających wsparcie, taki 1 procent stanowi główne źródło utrzymania fundacji. To właśnie z zebranych środków finansowane są wszystkie niezbędne sprzęty medyczne, usługi specjalistyczne oraz inne artykuły niezbędne do zapewnienia pomocy. 1 procent to niewiele w porównaniu z całością podatku — dla niektórych może to być kilka groszy, dla innych kilkadziesiąt złotych. Jednak dla fundacji jest to znacznie więcej, niż można by sobie wyobrazić. Numer KRS wybranej fundacji można z reguły znaleźć na jej stronie internetowej. Często znajduje się również informacja, na co zostaną przekazane zebrane środki.

Warto pomagać osobom, zwierzętom i środowisku, gdyż z pewnością dobro powróci. Nigdy nie wiadomo, kiedy w życiu przytrafią się problemy i wtedy to właśnie fundacje w pierwszej kolejności zapewnią błyskawiczną pomoc. Zawsze pod koniec roku warto przejrzeć organizacje, które według własnego uznania najbardziej potrzebują wsparcia oraz śledzić organizowane przez nie akcje, które mają na celu zdobycie wymaganych funduszy do dalszego organizowania pomocy dla innych.