Dlaczego bada się autentyczność podpisu?

Wydawałoby się, że podpisy umieszcza się stosunkowo rzadko. Jak się jednak okazuje, można je znaleźć praktycznie wszędzie — na fakturach, dokumentach firmowych czy listach obecności. Każda sporządzona umowa również zakończona jest podpisem. Ten krótki tekst zapisany ręcznie ma bardzo dużą moc i często przez nieuwagę osoby podpisującej, prowadzone są rozprawy sądowe, celem wyjaśnienia, czy i dlaczego doszło do podpisania danych dokumentów.

Kto może zbadać autentyczność podpisu?

profesjonalne badanie autentyczności podpisuJeszcze do niedawna wyłącznie ręczny podpis miał wyraźne znaczenie. Dzisiaj istotny jest również ten, który został sporządzony elektronicznie. W obu przypadkach ogromne pole do popisu mają przestępcy, które usilnie starają się kopiować podpisy, aby otrzymać z tego różne korzyści, na przykład w bankach czy przedsiębiorstwach. Zazwyczaj są to wierne kopie, których gołym okiem nie da się odróżnić od oryginalnych, co rodzi wiele problemów. Jest jednak wyjście z takich sytuacji. Na potrzeby rozpraw sądowych, działań policyjnych czy innych czynności wyjaśniających, zatrudnia się grafologa. Jest to specjalista, który zajmuje się analizą i identyfikacją ręcznego oraz elektronicznego pisma. Sposób tworzenia treści i zapisywania liter jest indywidualny dla każdego człowieka, dlatego nawet dobrze wykonaną kopię podpisu można rozpoznać. Grafolog porównuje wielkość liter, odstępy między nimi i inne cechy strukturalne, które są nie do podrobienia. Poprzez takie badanie można uchronić się przed konsekwencjami karnymi, a także wyjaśnić wiele istotnych spraw takich jak zaciągnięcie pożyczki, podpisanie niewygodnych dokumentów firmowych czy zapoczątkowanie innych transakcji, o których nie miało się pojęcia. Profesjonalne badanie autentyczności podpisu mogą wykonać nie tylko instytucje i organizacje, jak na przykład sądy, laboratoria czy komisariaty policji, ale też osoby prywatne. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby dostarczyć do specjalisty dokument, który nie zostanie w przyszłości wykorzystany w sądzie.

Do grafologa można dostarczyć każdy tekst, czy to w formie elektronicznej, czy zapisany ręcznie. Specjalista po przeprowadzeniu analizy będzie w stanie rzetelnie odpowiedzieć na pytanie dotyczące autentyczności treści, a także ma możliwość zidentyfikowania, przez kogo taki dokument został zapisany i podpisany. Usługi są odpłatne i nie należą do najtańszych, lecz korzyści płynące z przeprowadzenia badania są często znacznie ważniejsze. Warto zapoznać się z ofertą firm, które świadczą swoje usługi prywatnie.