Darmowa energia ze Słońca

Od jakiegoś czasu znacznie wzrosło zainteresowanie kwestią dotyczącą odnawialnych źródeł energii. W szczególności zaczęto często wykorzystywać energię słoneczną do pozyskiwania energii elektrycznej. Obecnie można nawet na swoim budynku zainstalować panele fotowoltaiczne, które będą w stanie skutecznie generować prąd na potrzeby naszego domu. Korzyści związanych z posiadaniem paneli fotowoltaicznych jest jednak znacznie więcej.

Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne

ekologiczne instalacje fotowoltaiczne łódzkieEnergię słoneczną już od bardzo dawna wykorzystuje się do produkcji prądu. Pierwsze zastosowanie paneli fotowoltaicznych przypadło na rok 1958 gdy to zaczęto stosować takie panele w branży związanej z podbojem kosmosu. Wówczas panele fotowoltaiczne zastosowano na promach kosmicznych oraz na satelitach, które wysyła się w przestrzeń kosmiczną. Od tego czasu do dziś panele przeszły prawdziwą przemianę. Obecnie stosowane panele fotowoltaiczne znacznie różnią się od tych paneli z jakich korzystano jeszcze kilkadziesiąt lat temu. W oparciu o takie nowoczesne panele tworzy się obecnie ekologiczne instalacje fotowoltaiczne Łódzkie jest zaś jednym z tych regionów, w którym można z łatwością znaleźć polecane i wielokrotnie sprawdzone firmy, które zajmują się tworzeniem tego typu instalacji. Jak można się łatwo domyślić najważniejszym elementem takowych instalacji są oczywiście panele fotowoltaiczne. Na ten moment szczególnie chętnie korzysta się z paneli monokrystalicznych. W takich panelach znajduje się cienka płytka krzemowa, która wchodzi w reakcję z promieniami słonecznymi. Fotony docierające na Ziemię doprowadzają do tego, że z takowych płytek wybijane są elektrony. W efekcie tworzy się napięcie elektryczne bezpośrednio za płytką. Instalacje fotowoltaiczne generują prąd stały. Konieczne jest więc dokonanie konwersji takiego prądu  w prąd zmienny, który może być wykorzystywany do zasilania naszych urządzeń. Do zamiany prądu stałego w prąd zmienny służą urządzenia nazywane falownikami lub też inwerterami.

Warto podkreślić co się może dziać z energią elektryczną, której wyprodukowano zbyt dużo i nasz dom nie był w stanie jej wykorzystać. Otóż w takim wypadku możliwe jest stanie się prosumentem. Oznacza to, że można jednocześnie pobierać energię elektryczną oraz być jej producentem. Jeśli nasza instalacja wyprodukuje nadwyżkę prądu to będzie można z powodzeniem odsprzedać ją do dostawcy prądu. W takim przypadku należy jednak podpisać stosowną umowę z dostawcą prądu oraz oczywiście zamontować specjalny licznik.