Czym się różnią tkaniny satynowe?

 

Wiele osób wie, że satyna to tkanina o gładkiej, błyszczącej powierzchni. Jest popularna w szyciu wieczorowych satynowych sukienek, zasłon, a nawet tekstyliów domowych. Dziś satynę łatwo kupić w każdym sklepie z tkaninami. Jej skład jest inny, podobnie jak koszt. Tkanina satynowa pojawiła się po raz pierwszy ponad dwa tysiące lat temu w Chinach. Kiedyś był to bardzo drogi materiał, ponieważ wykonano go z nici z czystego jedwabiu. Z czasem zaczęto do niego dodawać syntetyki i inne tanie włókna.

Rodzaje tkanin satynowych

miękkie tkaniny satynoweGładką powierzchnię tkaniny uzyskuje się dzięki satynowemu splotowi nici podczas procesu wytwarzania, dzięki czemu uzyskujemy gładką błyszczącą stronę przednią i matową, szorstką stronę tylną satynowej tkaniny. Początkowo skład satynowej tkaniny jedwabnej składał się wyłącznie z nici naturalnych, co powodowało, że satyna była droga. Aby jednak tkanina była bardziej dostępna, dodawane są do niej tanie nici: wiskoza, bawełna, poliester, nylon. Oczywiście jakość mieszanej tkaniny różni się od naturalnego jedwabiu, ale są one również popularne, ponieważ ich cena jest znacznie niższa. Miękkie tkaniny satynowe można podzielić na dwie grupy: ze względu na gęstość i fakturę tkaniny oraz rodzaj zastosowanego wzoru. Satyna krepowa to dwustronny szorstki materiał, bardzo miękki i błyszczący. Satyna stretch to materiał z dodatkiem lycry lub elastenu, co pozwala na jej rozciąganie i lepsze dopasowanie do sylwetki. Tafta z kolei wykonana z mocno skręconych nici z jedwabiu, bawełny lub innych włókien syntetycznych. Jednocześnie jest to gęsty i bardzo lekki materiał. Miękkie materiały z satyny mają wiele plusów, a najważniejszym z nich jest atrakcyjny wygląd i jedwabisty dotyk przyjemny dla ciała. Satyna pięknie dopasowuje się do ciała, podkreślając jego rysy. Dodatkowo przepuszcza powietrze i jest bardzo mocna. Bardzo szybko schnie po praniu, można ją uzyskać w wielu kolorach i co najważniejsze, nie sprawia kłopotu krawcom.

Materiał satynowy jest bardzo popularny w produkcji wszelkiego rodzaju tekstyliów. Szyte są z niego przede wszystkim eleganckie sukienki na wieczory i wesela. Do nich wykorzystuje się tkaninę naturalną lub z niewielkim dodatkiem syntetyków. Nadaje się na piżamy męskie i damskie, pościel satynową, koszule i szlafroki. Eleganckie zasłony wykonane z ciężkich satynowych tkanin zmieniają wnętrze w bogate i luksusowe. Szyjąc takie zasłony, warto wziąć pod uwagę, że satynowa tkanina zasłonowa jest ciężka, a pod tym ciężarem długie płótna mogą pięknie zwisać.