Czym są ustawienia Hellingera?

Każdy z nas mierzy się w swoim życiu z własnymi problemami, stresem i lękiem. Zazwyczaj nasilają się one wraz z wkroczeniem w wiek dojrzewania. Nie jesteśmy już beztroskimi dziećmi, które większość czasu spędzają na zabawie z rówieśnikami, lecz powoli stajemy się dorosłymi, którzy zaczynają sami odpowiadać za własne czyny i zajmować się sobą. Czasami może to prowadzić do pewnych zaburzeń lękowych czy innych problemów, z którymi jednak można skutecznie walczyć.

Rekomendowane ustawienia systemowe

polecane ustawienia systemowe hellingeraByć może słyszeliśmy porady, kierowane do nas przez rodzinę, przyjaciół czy nawet lekarzy, mówiące o konieczności podjęcia terapii, gdy zaczynają się problemy natury psychicznej. Z pewnością jest to cenna wskazówka, jednak wielu z nas nie decyduje się na odwiedzenie terapeuty, gdy zdiagnozuje u siebie problem. Powodów takiego zachowania może być dużo: boimy się przyznać nawet sami przed sobą, że sobie nie radzimy, nie wiemy, czy terapia nie będzie dla nas zbyt bolesna, czy nam pomoże, a może jedynie zmarnujemy czas. Z pewnością nie należy bagatelizować problemów, które nawarstwiają się w naszym życiu. Jeśli nie mamy przekonania co do klasycznej psychoterapii, być może zainteresują nas polecane ustawienia systemowe Hellingera. Termin ten może brzmieć zagadkowo, jednak jest to oryginalna forma terapii, opracowana przez niemieckiego psychoterapeutę Berta Hellingera. Polega ona na przekładaniu sytuacji i zdarzeń z naszego życia na układ, tworzony wraz z drugą osobą lub samym terapeutą, którego odwiedzamy. Przychodząc do niego z konkretnym problemem, musimy zwięźle go opisać, a następnie spróbować oddać poprzez ustawienie naszego ciała, na przykład w konkretnym miejscu w danym pomieszczeniu. Co ciekawe, osoba, która z nami współpracuje, potrafi wejść w swoją rolę i „odegrać” naszego partnera, przyjaciółkę czy rodziców. Takie ustawienia mogą przekazać głęboką prawdę na temat naszego problemu, danej relacji czy sytuacji, zdiagnozować, gdzie leży problem i wskazać, jak należy się go pozbyć. Ustawienia Hellingera można wypróbować w sytuacjach, gdy problem leży zazwyczaj dość głęboko, pod powierzchnią ludzkich relacji.

W dzisiejszych czasach wielu z nas musi mierzyć się z różnego rodzaju problemami natury psychicznej. Często nie wiemy do końca, czemu psuje się nasza relacja, nie możemy dogadać się z partnerem czy rodzicami. Wówczas mogą nam pomóc ustawienia Hellingera, dzięki którym możemy przekonać się, jakie są źródła naszych problemów. Posiadając taką wiedzę, możemy bardziej skutecznie je rozwiązywać i z nimi walczyć.