Czym charakteryzuje się dobry psycholog dla dzieci?

Dorastanie wiąże się nie tylko z poznawaniem otaczającego świata, lecz także z nowymi i nieznanymi dotąd problemami, które charakterystyczne są dla danej grupy wiekowej. I tak jak każdy kłopot, wymagają one rozwiązania. Dzieci są zwykle bardzo wrażliwe i nie zawsze potrafią poradzić sobie z tym, co napotykają na swojej drodze. Niestety poczucie wstydu i przyznanie się do słabości bardzo często blokuje dorastających ludzi przed mówieniem o swoich problemach, a ich nawarstwianie może prowadzić do wielu zaburzeń psychicznych, które w późniejszym okresie muszą być wyprowadzone przez psychologa lub psychiatrę. 

Kiedy należy zabrać dziecko do psychologa dziecięcego? 

dobry psycholog dziecięcy MokotówW życiu wielu małych ludzi zdarzają się sytuacje, w których nie potrafią poradzić sobie z własnymi emocjami. Odczuwają lęk i strach, obawę przed tym jak zareagują inni, gdy dowiedzą się, że mają problemy. Nagromadzone w nich emocje potrafią zamknąć je w sobie, sprawić, że będą smutne, nierozmowne i bardzo wycofane. Ich zainteresowania mogą stać się dla nich nudne, oceny w szkole będą słabsze, a rozwój dziecka znacznie zwolni tempo. Jeśli rodzic zauważy kilka z tych objawów, warto zastanowić się, czy dziecko nie ma w głowie gonitwy myśli, która została czymś spowodowana. Należy zacząć dokładniej obserwować dziecko i udać się do nauczyciela, który również ma kontakt z naszą pociechą oraz posiada podstawową wiedzę z zakresu pedagogiki, która wskaże, czy nasze dziecko rozwija się w sposób prawidłowy. Gdy nauczyciel wskaże, że od jakiegoś czasu dorastający człowiek wykazuje cechy, które mogą świadczyć o trudnościach w przeżywaniu emocji, może zaproponować wizytę u specjalisty – najczęściej psychologa dziecięcego, który po przeprowadzonym wywiadzie będzie mógł stwierdzić, czy dziecko posiada jakieś zaburzenia. Może zlecić terapię bądź skierować małego pacjenta do innych specjalistów, np. do psychiatry, jeśli zauważy, że potrzebna jest pomoc farmakologiczna. Właśnie w taki sposób postępuje dobry psycholog dziecięcy Mokotów to warszawska dzielnica, na której możemy znaleźć sporo specjalistów, którzy zajmują się terapią najmłodszych. Tempo życia w Warszawie oraz szybko zmieniający się świat potęgują wiele problemów u dzieci, które narażone są na późniejsze psychiczne powikłania w dorosłym życiu.

Wielu rodziców ma opory przed pójściem z dzieckiem do psychologa. Niestety wciąż jest to temat tabu. Dzięki pomocy współczesnych mediów oraz zwiększaniu świadomości na temat ludzkiej psychiki jesteśmy bardziej wyrozumiali w tego typu tematach i nie boimy się prosić o pomoc – dlatego nie miejmy oporów udać się z naszymi pociechami do ludzi, którzy specjalizują się w pomaganiu im.