Czy warto udać się do psychologa?

 

Wielu ludzi obawia się wizyty u psychologa. Boją się zapewne nie tylko samego spotkania, ale również reakcji osób ze swojego najbliższego otoczenia, ponieważ dbanie o zdrowie psychiczne wciąż bywa dla niektórych bardzo problematyczne, szczególnie że dopiero od niedawna mówi się otwarcie np. o depresji.

Jaki powinien być dobry psycholog?

bardzo dobry psycholog z SosnowcaWizyta u psychologa powinna być czymś, co wynika z własnej nieprzymuszonej woli. Istnieją oczywiście sytuacje, gdzie jakąś osobę posyła się do specjalisty w wyniku różnych epizodów, ale w tym przypadku pomoc ta jest wręcz konieczna i nie ma innego sposobu, by pomóc takiemu człowiekowi. Normalnie jednak wizyta u specjalisty powinna wynikać przede wszystkim z tego, że chce się coś zmienić w swoim życiu. Należy pamiętać, że to nie tylko praca, którą musi wykonać psycholog, ale również pacjent, który jest tutaj najważniejszy. Jeśli chory nie będzie chciał współpracować, leczenie może nigdy nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Poza tym ważne jest, żeby pacjent był z psychologiem szczery i otwarcie mówił o swoich problemach. Zatuszowanie czegokolwiek może źle wpłynąć na proces leczenia i w jakiś sposób go zatrzymać, a nawet cofnąć. Nawet bardzo dobry psycholog z Sosnowca nie będzie umiał pomóc osobie, które kłamie i nagina fakty pod własną wizję – należy pamiętać o tym, że psycholog nie ma za zadanie nikogo oceniać, a wręcz przeciwnie. Specjalista wykazuje się dużym zrozumieniem, empatią i otwartością. Nie ma tutaj miejsca na krzywe spojrzenia czy bezpośrednie stwierdzenie, że ktoś coś źle robi. W jakiś sposób pomiędzy pacjentem a psychologiem tworzy się więź – więź oparta na szczerości i zaufaniu. Niezbędne jest to, żeby pacjent widział w psychologu swojego sprzymierzeńca i przyjaciela, a nie wroga, który próbuje mu zaszkodzić. Poza tym pacjent musi być zaangażowany w proces, żeby móc się zmienić i wykorzystać to, czego się nauczył, żeby jego życie było łatwiejsze. Psycholog jest od tego, żeby pomóc przejść komuś przez jakiś kryzys. Z pomocy specjalisty korzystają również ludzie, którzy np. nie mogą podjąć jakiejś decyzji i potrzebują uporządkować swoje myśli, ale nie wiedzą, jak dobrze to zrobić. Trzeba uświadomić sobie, że dbanie o własne zdrowie psychiczne nie jest niczym złym i nie sprawia to, że jest się gorszym człowiekiem, a wręcz przeciwnie.

Zdrowie psychiczne jest bardzo ważne i często jego zły stan przekłada się na ludzką kondycję. Ludzie częściej chorują oraz nie mają siły – i czasem nie jest to wina niedoboru witamin, a po prostu zmęczonej psychiki. Warto więc chodzić do psychologa i utrzymywać własną psychikę w dobrym stanie, ponieważ to może znacznie poprawić komfort życia.