Czy warto spacerować wirtualnie?

W dobie pandemii COVID-19 popularność zyskały wszelkie formy upowszechniania sztuki poprzez Internet. Zamknięcie galerii, muzeów, teatrów oraz wszelkich centrów kultury sprawiło, że ludzie zaczęli tęsknić za różnymi formami rozrywki i poszukiwać przynajmniej jej zastępników, a te stały się dostępne za pomocą stron www. Wśród wielu ciekawych inicjatyw związanych z upowszechnianiem kultury w czasach pandemii warto wspomnieć o możliwości wirtualnego poruszania się po wielu ważnych i ciekawych miejscach.

Ciekawe wirtualne wycieczki

wirtualne spaceryZamknięcie kin, teatrów, muzeów oraz innych miejsc kultury nie zmniejszyły potrzeb konsumenckich w tym zakresie. Badania pokazują, że stało się wręcz odwrotnie. Zaczęliśmy tęsknić za tym, co nam zabrało, więc chętniej chcieliśmy poszerzać swoją wiedzą z zakresu szeroko rozumianej kultury. Z pomocą przyszły nam między innymi wirtualne spacery. Szybko okazało się, że tego typu rozrywka, choć nigdy nie zastąpi prawdziwego zwiedzania, może być ciekawą i bardzo pouczającą podróżą. Nowoczesne techniki obrazowania przestani pozwalają nam poczuć się w cyfrowym świecie niemal tak, jak w realnym. Wizualne wycieczki po ciekawych miejscach są szczególnie przez nauczycieli, którzy w dobie pandemii nadal pragną edukować dzieci i młodzież oraz pokazywać im ciekawe miejsca i przedmioty. W muzeum też nie możemy dotykać eksponatów, a zobaczenie ich w cyfrowej przestrzeni jest bardzo realistyczne. Wirtualne wycieczki tego typu mają nawet pewną przewagę nad prawdziwymi. Przede wszystkim są zazwyczaj darmowe. Aby je odbyć, musimy poświęcić jedynie nieco naszego czasu. Poza tym możemy często liczyć na jakieś dodatkowe atrakcje w postaci dodatkowych nagrań czy innych ciekawostek. Istotne wydaje się także to, że możemy sami wybierać, czego chcemy się dowiedzieć. W prawdziwym muzeum jesteśmy zdani na przewodnika, który często mówi o tym, co sam uznaje za interesujące. Możliwość wybierania sal, eksponatów oraz odpowiednich komentarzy jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem dla wielu zwiedzających.

Wielu osobom wydaje się, że wirtualne wycieczki są czymś nudnym. Nie warto jednak myśleć w ten sposób, przynajmniej do czasu, kiedy sami przekonamy się, jak wygląda i na czym polega tego typu spacer. W cyfrowym świecie sami możemy wybrać, gdzie się udamy i co zobaczymy. W dodatku wśród wielu różnych informacji dotrzemy jedynie do tych, które są dla nas ciekawe. Współczesne techniki obrazowania dają nam ogromne możliwości. Dzięki nim często możemy nie tylko zobaczyć przedmioty z zewnątrz, ale także wejść do nich, czy zmodyfikować w dowolny sposób.