Ciekawe formy do odlewów

Od kilkunastu lat zajmuję się nie tylko hobbystycznie, ale także zawodowo tworzeniem różnorakich dekoracji i jestem z tego zajęcia bardzo zadowolona. Od niedawna skupiam się przede wszystkim na wykonywaniu ozdób z gipsu, ponieważ popyt na takie produkty jest bardzo duży i wciąż mam mnóstwo zamówień właśnie na nie. Kiedyś technika wykonywania figurek była dość skomplikowana i wymagała posiadania ciężkich form, zazwyczaj granitowych lub ceramicznych, co było bardzo uciążliwe, jednak dziś w bardzo prosty sposób nawet w domowym piekarniku możemy stworzyć niezwykłe dekoracje.

Zalety silikonowych form

silikonowe formy do odlewówChcąc stworzyć jakiś ciekawy odlew, obecnie wykorzystuję najczęściej silikonowe formy. Tego typu pojemniki wydają mi się najodpowiedniejsze. Doceniam je przede wszystkim ze względu na tworzywo, z którego zostały wykonane. Silikon jest materiałem niezwykle trwałym, odpornym na wysoką oraz niską temperaturę, a także na zarysowania i inne uszkodzenia. Poza tym jest to oczywiście materiał w pełni bezpieczny w kontakcie ze skórą oraz możliwy do wykorzystywania nawet podczas prac kulinarnych. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że silikonowe formy do odlewów są bardzo lekkie, dzięki czemu łatwo się z nich korzysta oraz je przechowuje. Dawne pojemniki, w których wytwarzano gipsowe figurki i ornamenty były bardzo kruche oraz ciężkie, a przez to nieporęczne. Silikonowe formy mają także wysokie walory estetyczne, gdyż są tworzone w przeróżnych kolorach, kształtach oraz formatach, a w wielu przypadkach wykorzystuje się w nich nawet bardzo drobne, delikatne wzory. Materiałów, którym mogą być uzupełniane, jest oczywiście bardzo dużo i w zasadzie każda osoba, nawet taka, która na co dzień nie zajmuje się rzemiosłem artystycznym, może z powodzeniem z nich korzystać. Moje dzieci korzystają z silikonowych foremek, aby stworzyć przepiękne świąteczne dekoracje z masy solnej, z kolei ja najczęściej sięgam po ten typ naczyń, aby wypełnić go gipsem i stworzyć moje ulubione aniołki i kaczuszki. Z pewnością kupno foremek będzie zawsze dobrym pomysłem, ponieważ jest to niedrogi produkt, który może nam służyć przez wiele lat i okazać się przydatny w wielu różnych sytuacjach.

Każdej osobie, która posiada choć trochę serca do tworzenia dekoracji lub ceni sobie kreatywną zabawę z dziećmi, polecam kupno i używanie foremek do odlewów. Oczywiście produktów tego typu na rynku jest bardzo dużo, jednak w mojej opinii najlepiej sprawdzają się te, które są wykonane z silikonu, ponieważ jest to materiał niezwykle trwały, lekki i przyjazny w użytkowaniu.