Błędy podczas montażu elewacji wentylowanej

Dla każdego, kto chce mieć na swoim budynku zamontowaną wentylowaną elewację czeka dużo pracy. Nie tylko trzeba dopilnować, by ekipa montująca odpowiednio zamontowała panele, ale także trzeba wiedzieć, które z dostępnych na rynku laminatów są najlepsze. Mnogość wyboru pomiędzy odpowiednimi producentami laminatów nie jest jedyną przeszkodą w odpowiednim zamontowaniu ich. Dlatego trzeba dbać o dopilnowanie prac montażowych na każdym z etapów kładzenia elewacji.

Montaż elewacji wentylowanych na budynkach użyteczności publicznej

polecane elewacje wentylowane - montażWyjaśniając, czym są elewację wentylowane, można powiedzieć, że są to panele ułożone na konstrukcji, które są oddzielone od siebie elementem trzymającym i płytą laminowaną. Taka elewacje jest odporna na czynniki atmosferyczne i na wybryki chuligańskie (malowanie sprejem) Takie zastosowanie jest bardzo przydatne i potrzebne do nadania budynku walorów estetycznych i zabezpieczenia go. Jeżeli chodzi o polecane elewacje wentylowane – montaż ich powinien zostać przeprowadzony przed przygotowaną do tego rodzaju usług ekipę remontową, która sprosta niełatwemu zadaniu. Sami również powinniśmy wiedzieć, że odpowiednie płyty to takie, które są odporne na działanie podmuchów wiatru, pożar, rdzę czy korozję. Prestiżowe rozwiązanie na ozdobę budynku niesie za sobą również walor cieplny i pozwala na trwalsze i łatwiejsze ocieplenie budynku. Najczęściej po założeniu całej elewacji mogą zdarzyć się odkształcenia płyty lub jej odszczepiania. Nie ma jednoznacznego winowajcy takiego stanu rzeczy. Najczęściej zawini zespół budujący lub projektanci, którzy w wyniku pomyłki pozwolili zastosować niskiej jakość panele elewacyjne. Również niedopilnowanie ze strony nadzorującego pracami wykończeniowymi może doprowadzić do konieczności poprawy instalacji lub, w najgorszym przypadku, do jej zdjęcia. Najczęściej niedopatrzenia prowadzą do niechcianego rozwarstwienia płyty, które jest niedopuszczalne. Dlatego tak ważne jest, by projekt montażu miał zgodę odpowiedniego organu, jakim jest aprobat techniczny, zgodny z wymogami unijnymi.

Na budowie warto zadbać o odpowiednie przygotowanie się do rozpoczęcia pracy i kompetentne nadzorowanie przebiegu instalacji. Mimo wszystko łatwo o pomyłkę i może się tak stać, że nie tylko jedna osoba zawini, ale kilka i efekt końcowy instalacji nie będzie taki, jaki być powinien. Odpowiednie przygotowanie do montażu pozwala na najlepsze potoczenie się prac na budowie, które prowadzi do odpowiedniego montażu trwałej i sprawdzonej elewacji wentylowanej.