Beton jako surowiec na meble

Zastosowanie betonu wydaje się nie mieć granic. Bez zatrzymania wchodzi do wnętrz budynków mieszkalnych i lokali użytkowych. Zdobywa panowanie na ścianach, posadzkach i wkracza w postaci przedmiotów użytkowych. Pojawia się w obszarach, które jeszcze kilka lat temu wydawały się dla niego niedostępne. Zlewozmywaki, blaty kuchenne czy wreszcie meble są wykonywane z betonu wpisując się w bardzo modny betonowy trend. Beton jako materiał łatwy do uzyskania oraz bardzo ekonomiczny jest doskonałym tworzywem dla projektantów i producentów elementów z tego surowca.

Możliwość wykonania dowolnego kształtu z betonu

wytrzymałe meble betonoweProdukcja mebli z betonu to kolejny krok w odkrywaniu możliwości zastosowań tego materiału. Wytrzymałe meble betonowe budowane są z modułów, które łączy się w całość zgodnie z projektem. Tak skonstruowane meble mają jak najmniej słabych punktów. Meble konstruowane z betonowych elementów na pierwszy rzut oka wydają się ciężkie. Ale to pozory gdyż często są lżejsze od mebli drewnianych. Zawdzięczają swoją małą wagę nowym technologiom wprowadzanym do mieszanek betonowych. Mieszanki betonowe można tworzyć na niezliczoną ilość sposobów dodając odpowiednie kruszywa i barwniki do masy. Ilość barw i faktur powierzchni jest nieograniczona i zależy wyłącznie od inwencji projektantów i wykonawców. Meble betonowe można też barwić powierzchniowo używając farb. Dowolność kształtów możliwych do uzyskania to także ogromna zaleta betonu. Technologie wykorzystywane do produkcji betonu są wielorakie. Podstawowe dotyczą uzyskania odpowiedniej powierzchni betonowej. Trzymając się tradycyjnego reżimu technologicznego uzyskamy gładką powierzchnię pozbawioną pęcherzy i spękań. Jeżeli zaś pójdziemy trochę na skróty otrzymamy beton chropowaty. Można też stosować opóźniacze i wypłukiwać beton. Wszystko zależy od gustu. Meble betonowe są bardzo wytrzymałe mechanicznie, odporne na czynniki chemiczne i niepalne. Jeżeli natomiast mebel ma być umieszczony w środowisku wilgotnym należy go zaimpregnować. Konstatując trzeba stwierdzić, że z betonu można wykonać meble w dowolnym kształcie, barwie i fakturze.

Doskonalenie technologii pozwala na uzyskiwanie coraz wytrzymalszych mebli betonowych. Gra tu idzie o poprawę odporności na wilgoć tak by można było z nich korzystać równie dobrze i długo wewnątrz pomieszczeń oraz w częściach zewnętrznych domów, czy mieszkań. Odpowiednie impregnaty pozwalają na uzyskanie zadowalających efektów ale chodzi o uzyskanie hydrofobowości jeszcze większej w samym betonie.