Archiwalna gra dla kolekcjonera

Razem z paczką kolegów byliśmy zapalonymi gamerami odkąd tylko dostaliśmy do rąk pierwsze komputery czy konsole, i przez ponad trzydzieści lat rozwijaliśmy swoją pasję, ulepszając sprzęt i powiększając kolekcje. Jednak wielu z nas, w tym i ja, nigdy nie zapomnieliśmy początków. Pierwszych gier na nowych, dotąd niespotykanych konsolach, które nieraz wgniatały w podłogę poziomem zaawansowania czy nieziemską grafiką która obecnie mogła by być uznana za mocno przestarzałą. Wielu z nas właśnie z tego powodu zaczęła wracać do starych tytułów.

Klasyczne gry na Playstation

gra playstation - sklepNowe tytuły miały często bardzo dopracowane szczegóły i zdobywały wielu miłośników, jednak większości nigdy nie udało się przebić rekordów ustanowionych przez klasyczne gry, od lat zajmujące pierwsze miejsca w rankingach, mimo rozwoju technologii. Mimo iż stare gry nie posiadały oszałamiającej jak na dzisiejsze czasy grafiki, miały często zdecydowanie większą grywalność, rozbudowane historie i dopracowane detale. Koniec końców, dla wielu graczy miały one ogromną wartość sentymentalną, dlatego też niewielu z nas wyobrażało sobie pozbycie się ulubionych pozycji z kolekcji z jakiegokolwiek powodu. Jednak czasem zdarzały się przypadki, gdzie przy przeprowadzce, podczas remontu czy z jakiejkolwiek innej przyczyny, ulubiony tytuł znikał z kolekcji, często na długie lata. Trudno było znaleźć oryginalny produkt kolekcjonerski jakim była klasyczna gra playstation – sklep z grami na konsole, niezależnie od wielkości, z reguły oferował tytuły nowe i obecnie promowane, lub też te najbardziej popularne, a w wielu przypadkach stare gry nie były w ogóle kompatybilne ze starym sprzętem i wymagały używania starej, nierzadko mającej najlepsze lata już za sobą konsoli. Z tego powodu powstało wiele sklepów kolekcjonerskich, sprzedających archiwalne gry sprzed wielu lat, jak również same konsole, często w idealnym stanie, prosto z półek magazynowych, ale równie często prowadzących serwis klasycznych konsol.

Nie było takich sklepów wiele, i w większości były to sklepy internetowe, aczkolwiek pojawiało się ich coraz więcej, a lista gier w ofertach ciągle się powiększała, choć oczywiście głównie były to kolekcjonerskie gry sprzed wielu lat. Popularność starych tytułów była ciągle tak duża, iż wiele sklepów stacjonarnych urządzało nawet okresowe imprezy tematyczne czy turnieje klasycznych gier, i przyciągały one stale rosnące grono uczestników, zarówno spośród starych wyjadaczy jak i młodych gamerów, dopiero zaczynających przygody z komputerami.